VitraHaus – moderní designový zámek s výkladní skříní

Bylo nebylo, nedaleko švýcarské Basileje v Německu se dvojice architektů rozhodla postavit ultramoderní zámek, který bude odrazem futuristického designu a současně bude odrážet eleganci a monumentálnost starověkých aristokratických sídel. Dali mu jméno VitraHaus.

122515-1100x618.jpg Celá galerie 37 Zdroj: archiv redakce

Naprosto fascinující stavba projektu VitraHaus se rozkládá na území nevelkého německého městečka Weil am Rhein stejně jako známá designová budova Design Musea, která zde donedávna přednostně poutala zraky turistů i místních. Teď už hraje prim právě VitraHouse.

Křehká a přesto mohutná budova je zhnotněným odrazem architektonického konceptu skládaných objemů. To znamená, že dům působí tak epesně především díky tomu, že opticky  jeho konstrukce vytváří dojem, jako by byla složena z několika „domečků“, poskládaných na sobě.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie skříní

Designový dům zabírá cekovou plochu o 57 m délky a 54 m šířky. Svou výškou dosahuje necelých 24 metrů a hrdě převyšuje ostatní budovy v areálu. Organický tvar budovy s dynamickými tvary je dokonalým spojením interiéruexteriéru, a to díky celistvým proskleným stěnám, které díky velikosti plochy, kterou zabírají a současně díky příznivé směrové orientaci budovy jsou dokonalým zdrojem denního světla, jímž celý interiér domu vskutku oplývá.

VitraHaus v podstatě tvoří 12 abstraktních domů, napojených na sebe do pěti solitérních pater, které se tyčí mnohdy až do oslnivých patnácti metrů samostatné výšky. Jejich podlahové desky se protínají se štíty ležícími pod nimi.

Plášť domu tvoří štuk, sjednocující zasazení jednotlivých modulů stavby. Otevřené atriumpodlahouprken lemuje pět budov – konferenční prostory, výstavní prostory, soubor, kde se nachází foyer, recepce, šatna a kavárnaterasou. Všechna schodiště v útrobách VitraHaus jsou začleněna do rozsáhlých klikatých cest, které se – obrazně řečeno – prokousávají patry budovy.

Designové bydlení: inspirativní fotogalerie

Jednotlivým interiérům dává vyniknout především všudypřítomné světlo a strukturální linie, které se v jednu chvíli vlní a po chvíli, zase jakoby se příčně krepatily v ostroúhlých zásecích schodišť. Nábytek a dekorace jsou odrazem minimalismu, nicméně ctí jakási nepsaná pravidla „o domácí atmosféře a útulnosti“, což v takto gynamickém architektonickém projektu každého návštěvníka velice mile překvapí.

Lucie Sýkorová

Foto: badische-zeitung.de, travelita.ch, nat.3ql.com, projets-architecte-urbanisme.fr, ecola-award.eu,  cumbu.com, e-architect.co.uk, supertacular.com, xaxor.com, idesignarch.com, idesignarch.com mohodesign.com, seipp.com, architektourist.de, designdb.com, lucywillshowyou.com

27.6.2014 12:40

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist