Víte, že celé třetině z nás prý nedá spát neuklizený domov? Naší noční můrou prý je lepkavá podlaha

Abychom měli prostor na to, co je pro nás důležité, potřebujeme se doma cítit příjemně a mít věci na svém místě. Možná váš ale překvapí výsledky loňského průzkumu společnosti IKEA, z nichž vyplývá, že 49 % domácích hádek způsobuje rozdílné vnímání toho, co je vlastně nepořádek. Proto se obchodní řetězec letos zaměřil na toto téma podrobněji a ve svém novém průzkumu Život doma zjišťoval, jak my, Češi, vnímáme pořádek, nebo naopak nepořádek, co ho nejčastěji způsobuje a jak to ovlivňuje vztahy v rodině. I když více než polovina Čechů uklízí nerada, mít uklizeno je pro nás důležité. Třetina z nás má dokonce kvůli nepořádku neklidné spaní.

4ikea-26-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: IKEA

Uklízet nás nebaví, téměř třetina zachází až do extrému

Více jak polovinu Čechů však uklízení zkrátka nebaví. Vidí v tom jen povinnost a žádnou zábavu nebo případné odreagování. Někteří jsou proto schopní zajít až do extrému – 29 % lidí úklid odkládá až do chvíle, kdy se doma nemůžou hnout a mají tam takový chaos, že nic nemohou najít.

Uklízením strávíme denně v průměru 30 minut, o víkendu zhruba hodinu až dvě. K běžnému nepořádku podle nás patří odložené knihy, časopisy, letáky, psací potřeby, dětské hračky či elektronika a většinou ho prostě neřešíme.

Ovšem pozor! Situace se mění, když u dveří zazvoní nečekaná návštěva. Více jak tři čtvrtiny z nás začnou zběsile uklízet a všechny odložené a poházené věci se snažíme ukrýt před pohledy hostů.

Nepořádek dělají i věci, které nemají své místo

Známou pravdou je, že každá věc by měla mít své místo. Pokud tomu tak není, vzniká chaos, neboť pak při úklidu ani nevíte, kam daný předmět vlastně máte dát. Nejčastěji se jedná o nabíječky, letáky a katalogy, kabely, dopisy, pohledy, přáníčka a suvenýry.

Co by nám uklízení nejvíce usnadnilo?

Většina z nás si myslí, že by pomohlo, kdybychom měli k dispozici více úložných prostor nebo je alespoň měli lépe vyřešené. Téměř polovina z nás se domnívá, že by bylo dobré vlastnit méně věcí nebo mít větší byt či dům. S tím pravděpodobně souvisí skutečnost, že více než třetina Čechů upřednostňuje domácnost zařízenou v duchu minimalismu. Mají nebo by si alespoň přáli mít méně nábytku i doplňků. Nejvíce se to týká rodin s malými dětmi. Naproti tomu studenti a singles si rádi osobními předměty a suvenýry dekorují svůj domov.

K šílenství nás dohání lepkavá podlaha

Celých 60 % Čechů má pocit, že doma nikdo neuklidí lépe než oni sami. To platí hlavně o ženách. Muže zase rozčiluje, když jsou ženy posedlé uklízením. Je ale jeden druh nepořádku, který muže rozčiluje mnohem více než jejich polovičky. Jsou to rozházené dětské hračky na podlaze.

Dá se říci, že jsme o sobě tedy prozradili, že i když nenacházíme v úklidu žádnou zvláštní zálibu, nepořádek má vliv na to, že se doma necítíme dobře. Zhruba třetina z nás je dokonce večer před spaním nervózní, když nemá uklizeno. A co nás prý spolehlivě rozpálí doběla? Jednoznačně vede lepkavá podlaha, dále použité kapesníčky povalující se kolem a špinavé oblečení na podlaze.

Tak co tomu říkáte? Jste na tom taky tak?

 

30.10.2018 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist