Víte, jak správně srovnat v lednici potraviny? Poradíme vám!

Češi jsou prostě zvyklí každoročně bezezbytku naplnit tvrzení, že Vánoce jsou svátky hojnosti. Není tedy nic výjimečného, že ve většině domácností ledničky právě v tomto období doslova „praskají ve švech“. Při ukládání potravin do ledničky je však potřeba dodržet určitý systém, aby se vám tam nejen všechny vešly, ale aby také co nejdéle vydržely čerstvé a svěží.

1amana_p130481_36z-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: Amana

Důležitá je nejen teplota, ale i vlhkost

Přijdete s nákupem domů a naskládáte potraviny do chladničky bez ladu a skladu? To je ale chyba. V každé části chladničky je totiž jiná vlhkost a každý druh potraviny vyžaduje odlišné prostředí. Navíc záleží také na teplotě. V ideálním případě bystě měli mít lednici nastavenou na 5 °C.

Exotické ovoce a brambory nechte radši venku

Víte, že mnohé potraviny do chladničky vůbec nepatří, přestože je tam tvrdošíjně dáváme? Jak tedy správně skladovat potraviny, aby nám vydržely čerstvé co nejdéle?

Ovoce a zelenina vyžadují nejvyšší vlhkost, a to 90 až 95 %. Ukládat byste je měli do boxů či zásuvek, které jsou umístěny nejníže v ledničce. Tato místa jsou vyrobena přesně tak, aby v nich ovoce a zelenina vydržely dlouho čerstvé.

Avšak ne všechny druhy ovoce a zeleniny je vhodné skladovat v lednici. Například exotickým druhům ovoce chladné prostředí vůbec nesvědčí, plody ztrácejí chuť i důležité vitaminy. To samé platí pro okurky, rajčata, brambory, cibuli, česnek nebo citrony. Lepší bude, když je uložíte na suché, tmavé místo.

Nad zeleninu dejte maso a ryby

Maso a ryby je vhodné skladovat v zóně nad boxy na zeleninu a ovoce. V tomto místě bývá vlhkost přibližně 85 %. Na stejné místo ukládejte také uzeniny. Dále se spodní část chladničky hodí i pro potraviny, které skladujete dlouhodobě. Můžete sem tedy naskládat i zeleninové konzervy nebo kompoty.

Nahoru dejte mléčné výrobky

Sýry, jogurty, mléko a jiné mléčné výrobky skladujte v horních policích. V této části chladničky se vlhkost pohybuje mezi 70 až 80 %. Již načaté sýry a mléčné výrobky vždycky zabalte do potravinové fólie nebo alobalu, aby se vám nezkazily. Aromatické sýry vždycky skladujte v uzavřeném obalu, aby od nich ostatní potraviny nenačichly. Můžete použít třeba plastové krabičky s víčkem. Kvalitní sýry by vám v lednici tak měly vydržet i několik týdnů.

Co ukládat do prostoru dvířek?

Sem můžete dávat minerální vody či limonády, které bývají ve vyšších lahvích. Patří sem i plechovky s nápoji či další balené potraviny, které musí při skladování stát. Do přihrádky nad lahvemi můžete ukládat máslo nebo margarín. Některé chladničky jsou vybaveny i speciální přihrádkou či víkem na máslo, které zabraňuje jeho žluknutí.

Ve dvířkách bývají většinou umístěny také držáky na vajíčka, které se vyplatí k tomuto účelu využívat. Chybou je nechávat vajíčka v papírovém obalu z obchodu, protože se v něm množí bakterie. Vejce je dávejte špičkou dolů, tak aby žloutek ležel na bílku. Vydrží vám díky tomu déle čerstvé.

8.12.2022 5:30 | autor: Ivana Kukalová | zdroj: Gorenje, KitchenAid

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist