Víte, na co se zaměřit při nákupu dekorací?

Každý, kdo má se zařizováním interiéru alespoň minimální zkušenost, už určitě zjistil, že nevhodně zvolené doplňky mohou nepříjemně narušit soulad v místnosti. Bohužel některé inspirativní weby často místo toho, aby vám trochu usnadnily orientaci a hledání té správné cesty, vnesou do vašeho rozhodování ještě větší zmatek. Jak tedy vybírat vhodné dekorace, které splní vaše očekávání a dodají vašemu bytu ten správný šmrnc?

16norsu-interiors_1boho-living-1100x618.jpg Celá galerie 22 Zdroj: norsu interiors

Rozhodněte se, co vlastně chcete

Předtím, než se vydáte nakupovat dekorace, je dobré si ujasnit, co vlastně hledáte. Popravdě řečeno, jsou bytové doplňky velmi obsáhlou kategorií, takže to může být docela obtížné. Řekneme to asi takhle: Dekorace by měly zvyšovat estetickou hodnotu daného prostoru. Mohou sice zároveň plnit praktickou funkci (např. koberec), ale v žádném případě to není pravidlem (např. obraz).

A co tedy vlastně patří mezi interiérové doplňky? Běžně se jedná o kusové koberce, polštáře, deky a plédy, zrcadla, dekorativní mísy, tácy i vázy, ale i o různé stolky, poličky, lampy, obrazy nebo třeba svíčky. Tento seznam však není zdaleka vyčerpávající. Zaujme-li vás nějaký originální kousek, klidně si ho pořiďte. Prostě při výběru dekorací se nebojte popustit uzdu své fantazii a vystoupit ze zažitých konvencí.

Každý pokoj si žádá své

Hledáte-li pro nákup dekorací nějaké osvědčené pravidlo, pak je to následující: Každá místnost potřebuje jiný, pokud možno něčím výrazný či zajímavý, doplněk. Prostě nějakou věc, která je nápadná a která při vstupu do pokoje každého zaujme na první pohled. Tento kousek by se vlastně měl stát alfou a omegou v prostoru. Měl by být jeho středobodem, páteří, kolem níž pak s citem seskupíte další méně nápadné doplňky.

Nevíte-li si rady, vsaďte na osvědčenou volbu. Tou je zajímavý obraz nebo jen černobílá fotka v dekorativním rámu. Dalším tipem jsou zrcadla v designových rámech nebo specifická svítidla.

Nicméně ať si zvolíte cokoli, nejdříve si změřte, zda máte na vybranou věc doma dostatek místa. Nejde však jen o to, aby se k vám domů tento doplněk vešel, ale také aby měl kolem sebe dostatek prostoru, v němž by mohl náležitě vyniknout. Klasickými příklady jsou příliš malý koberec u obrovské sedačky nebo stojací lampa s obrovským stínidlem v těsné garsonce.

Vámi vybraná dekorace, zvláště ta „hlavní“, může sice v interiéru působit dominantním dojmem a může se stát klidně i kontrastním prvkem. Stále ale mějte na paměti, že se přitom musí hodit k okolnímu vybavení i stylu. Meze se však vaší fantazii rozhodně nekladou. Zajímavou dekorací se klidně může stát třeba starý kufr, truhla či kousek síťoviny pověšené na zdi.

Zvažte paletu barev

Při výběru dekorací je nezbytné pracovat také s barevným schématem. Skvělý prostor pro případné odvážnější kreace vám poskytne neutrálně ladění zbytku místnosti, tzn. stěn a nábytku. Pak se vám bude velice snadno vybírat předmět, který bude přitahovat pohledy. Výběr vhodných barev vám usnadní pravidlo 10–30–60. Znamená to 10 % hodně nápadné barvy, 30 % o něco nenápadnější odstín a 60 % tvoří barvy neutrální. Ve výsledku byste měli získat příjemné harmonické prostředí.

Nemusíte se však omezovat jenom na barvy. Můžete (samozřejmě s rozmyslem) přidat některé vzory. Mějte přitom na paměti, že ne každý kus, který zakoupíte, musí mít extravagantní vzhled nebo barevnou kombinaci. Naopak. Ke klasickým, pěkným dekoracím stačí přidat jeden dva výrazné kousky jako ozvláštnění.

3.2.2021 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist