Víte, na co si dát pozor při výběru venkovního osvětlení?

Venkovní osvětlení je specifickým druhem svítidla, protože je vystavené náročnějším podmínkám. Ať už ho plánujete umístit na zahradu nebo před vjezd, rozhodně jeho výběr nepodceňte.

Začněte s volbou umístění

Na trhu dnes najdete neskutečné množství venkovních svítidel, které se liší i tím, zda je umístíte dovnitř, nebo ven. Pokud vybíráte světla do exteriéru, rozmýšlejte, kam půjdou. Jiná se totiž hodí na zahradu či terasu a jiná před dům a vjezd. Je v tom rozdíl, který poznáte nejen podle vzhledu, ale hlavně podle technických parametrů.

Svítidla před dům

Při tomto výběru se nejspíše zaměřujete na funkčnost a praktickou stránku. Existují speciální nájezdová svítidla nebo venkovní osvětlení s čidlem, která oceníte hlavně před domem ve vjezdu nebo u cesty k hlavnímu či postrannímu vchodu. Jde spíše o funkční a jednoduše řešená světla, která ale vynikají vysokou odolností.

Svítidla na zahradu

Při tomto výběru je pro vás možná důležitější vzhled a místo k umístění světel, neboť na zahradě se svítidlo může stát dominantou prostoru. Vhodná jsou různá zahradní stojací nebo závěsná svítidla a lampy, které krásně sladíte s celkovým exteriérem. Na výběr máte i bodová zahradní světla, ta jsou univerzálním řešením a hodí se téměř všude.

Zaměřte se na technické parametry

Venkovní světla vybírejte podle důležitých technických kritérií, a to hlavně podle hodnoty IP, kterou snadno dohledáte ve specifikaci produktu. Je to číslo, které napovídá stupeň krytí před vnějšími vlivy. Čím vyšší číslo mají, tím více toho snesou. Označuje se dvěma číslicemi, v rozmezí od 20–68. První z nich určuje stupeň ochrany proti prachu a druhé odolnost proti vodě (proti dešti, sněhu a dalším vlivům). Venku by neměla mít světla číslo menší než 44. Ideální je také vybírat světla z hliníku či nerezu, který toho více snese.

Úsporná světla

Pokud je pro vás úspornost důležitým parametrem, vybírejte LED osvětlení, které snadno seženete i pro exteriéry. Takové osvětlení disponuje malou spotřebou energie, dlouhou životností a je výrazně šetrnější pro životní prostředí. Veškeré výše zmíněné venkovní osvětlení seženete i v LED provedení, a proto můžete vybírat úsporná světla jak před dům, tak za dům na zahradu. I u nich najdete číselnou hodnotu IP, která určuje stupně krytí a odolnosti před vnějšími vlivy.

28.6.2019 2:40 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist