Víte, které pokojovky jsou jedovaté? Možná je máte doma

Určitě máte doma pokojové květiny a radujete se z jejich přítomnosti. Napadlo vás někdy, že vám mohou škodit? Z těch nejoblíbenějších jsme vybrali ty, které mají jistá zdravotní rizika. Nemáte je doma?

shutterstock_1009643338_-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: shutterstock.com

Filodendron nebezpečný pro děti

Rod filodendronů (Philodendron) tvoří spousta druhů, ale v místnostech se pěstují většinou filodendron úhledný (P. elegans), filodendron nádherný (P. verrucosum) a P. bipinnatifolium.

Bohužel však všechny obsahují šťavelan vápenatý, který sice není nijak zvlášť toxický, ale protože dráždí sliznice, nebezpečný být může, a to zejména pro malé děti. Ohrožuje však také kočky a ostatní domácí zvířata.

Difenbachie může dráždit při kontaktu

Difenbachie (Dieffenbachia) patří díky své nenáročnosti a jedinečné kresbě listů k velmi oblíbeným pokojovým rostlinám. Přesto byste se měli mít při manipulaci s ní na pozoru, protože zvláště její stonky obsahují také krystaly šťavelanu vápenatého. Při kontaktu s pokožkou mohou vznikat kromě svědění i puchýře, když se dostane do očí, může způsobit zákal rohovky a při požití často dochází k otoku sliznic a dušnosti.

Potos dráždí sliznice

Potos (Scindapsus) je liána, která se často prodává omotaná na kokosové tyči anebo v závěsných koších. Podobně jako filodendron a difenbachie obsahuje šťavelan vápenatý, a proto ji raději umístěte tak, aby se k ní nedostaly ani malé děti, ani domácí zvířata.

Pozor na mlíčí z vánoční hvězdy a pryšce

Vánoční hvězda (Poisenttia) patří především mezi známé vánoční symboly. Často se ale vydrží zelenat po celý zbytek roku. Ale také ona vám při neopatrné manipulaci může zkomplikovat život.

Pokud budete ořezávat její stonky, bude z nich vytékat bílá lepkavá šťáva (latex), která může na vašich rukou způsobit alergickou reakci. Proto je lepší použít rukavice nebo se alespoň hned důkladně umýt. Sáhnete-li si takto potřísněnou rukou do očí, můžete dokonce i dočasně oslepnout. Pokud si prsty se zbytky mlíčí olíznete, mohou se dostavit nepříjemné střevní potíže a žaludeční nevolnosti. Pak je lepší nic nezanedbat a raději zajít k lékaři.

A podobně jako vánoční hvězda i pryšec zářivý (Euphorbia milii), který patří mezi oblíbené sukulenty, obsahuje latex.

Navzdory své kráse je lopatkovec toxický

Lopatkovec (Spathiphyllum) je rostlina, kterou zdobí, když má vhodné podmínky k růstu, krásné bílé květy. Navzdory romantickému vzhledu jsou ale bohužel její listy hodně toxické, a proto ji nikdy neumisťujte do dětského pokoje a raději ji nenechávejte ani v jiných místnostech v dosahu dětských ruček.

Užovník je jedovatý

Z podzemní hlízy užovníku (Caladium) vyrůstá velké množství pěkně tvarovaných a vybarvených listů. Jako pokojovka se nejčastěji pěstuje užovník dvojbarevný (C. bicolor), jehož listy mají obzvlášť atraktivní kresbu. Tato rostlina je však celá jedovatá, proto při jejím přesazování buďte opatrní a berte si raději rukavice. Obsahuje nejen šťavelan vápenatý, ale i toxiny. Může proto podráždit kůži a sliznice, což způsobuje opuchnutí jazyka i hrdla a zhoršené dýchání.

 

9.2.2021 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist