Víte, kam vyhodit CD, toner a další kancelářské odpady?

V třídění plastů, papíru a skla si jako národ vedeme poměrně dobře. Vždycky je ale co zlepšovat, určitě se také vy ještě máte čemu přiučit. Víte si rady například s tím, kam vyhodit stará CD, DVD nebo použité tonery? Máme je doma a spousta z nás je stále nesprávně hází do směsného odpadu.

Třídění odpadu je hračka, když máte dostatek informací. Tak se pojďme vzdělávat. Zaměříme se na odpady vznikající vlivem rozmachu moderních technologií a jako první si vezmeme na paškál CD.

Stará CD lze ještě zužitkovat

Cédéčkám už pomalu odzvonilo. Kdo by chtěl uchovávat hudbu na těchto velkých discích, když si může celou svou hudební knihovnu dát na USB flash disk a odsud si ji pohodlně pouštět v autorádiu nebo třeba domácím kinu? Než ale začnete řešit, kam vyhodit CD, zamyslete se, jestli si u vás doma ještě nenajdou využití.

Řešením může být upcyklace. Je to proces, při němž vymyslíte odpadku nějaké nové využití. A přesně to je možné udělat se starými cédéčky. Můžete je rozvěsit na zahradě, aby plašila ptáky, vyrobit z nich podtácky nebo je trochu rozlámat a použít jako dekoraci třeba na fotorámeček.

Kdybyste nakonec přece jen nic nevymysleli, nenoste CD do černého kontejneru. Raději vydržte, než se vám nashromáždí více odpadu, a vezměte je na sběrný dvůr. Přesně tam se totiž Britney Spears, Bon Jovimu a dalším zpěvákům dostane důstojného pohřbu v podobě odborného zpracování.

Náplně do tiskáren nevyhazujte vůbec!

Podobná je situace s prázdnými tonery a náplněmi do tiskáren. Ani ty si nezaslouží skončit v kontejneru na směsný odpad. Dnes je totiž poměrně běžnou praxí znovunaplnění prázdných obalů od tonerů. Správná otázka tedy není kam vyhodit toner, nýbrž kam ho dopravit, aby mohl být znovu použit. Díky přístupu opakovaného používání věcí, označovaným také pojmem re-use, se snižuje potřeba výroby nových obalů, tím pádem také značné množství vstupních materiálů a dále pak přírodních zdrojů a energií potřebných k výrobě. Znovu naplněné cartridge a tonery jsou levnější než ty originální nově vyrobené. Pokud obaly od tonerů naplnit nelze, pak je na místě je vytřídit a vyhodit na speciálních sběrných místech, nebo je spolu s dalším odpadem odložit na sběrný dvůr. Díky tomu mohou být odborně zpracovány a recyklovány.

Dozvěděli jste se nové informace? Nezapomeňte se o ně podělit se zbytkem rodiny či s kolegy. Každá snaha se sice počítá, ale čím víc lidí bude mít pojem o správném třídění, tím lépe. Ať to jednou dotáhneme dál než k starému dobrému třídění papíru, plastů a skla.

11.7.2018 11:06 | autor: Komerční prezentace
Více o tématu: Bon JoviBritney Spearsusb

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist