Víte jakou omítku zvolit a co je to např. „mokrá cesta“?

Plní totiž dvě nezpochybnitelné a nezastupitelné funkce. Jednak chrání svislé stavební konstrukce před vlivy prostředí a zároveň dává objektu konečnou podobu. Svým způsobem tedy naznačují osobitý vkus obyvatel domu, ovšem v prvé řadě je důležitá správná volba a odpovídající aplikace.

S vnitřními omítkami je to podobné. Mimo estetickou roli chrání zdivo před mechanickým poškozením nebo vznikem a šířením plísní. Plní rovněž akustickou, protipožární a tepelně izolační funkci. A právě v tomto období nastává doba vhodná k jarnímu úklidu a k odstranění následků zimy. Nejde jen o čistá okna či pohrabaný trávník, ale právě také o opravy vnějšího vzhledu fasády a rovněž malování interiérů.

Mokrá versus suchá cesta
V minulosti existoval prakticky jediný, tzv. třívrstvý způsob nanášení omítek. Skládal se ze základního cementového postřiku, nanesení  hrubé jádrové omítky a „finálky“, tedy jemnější barvené štukové vrstvy. Dnes je situace na stavebním trhu přece jen o poznání pestřejší, výrobci nabízejí bohatou škálu suchých omítkových a maltových směsí. Aplikací odpadá především pracnost s následným úklidem staveniště, zvýšila se kvalita materiálů a tudíž jejich trvanlivost. Suché maltové směsi se dělí do několika skupin podle:

– využití – zdící malty a dále omítky pro vnitřní, venkovní či universální použití

– druhu zpracování – omítky s ručním nebo strojovým zpracováním (nanášením)

– druhu pojiva – vápenné nebo cementové

– zrnitosti – jádrové omítky a jemnější štuky

Jak se staví sen, fotogalerie ze všech dílů:

Než postavíte lešení
Standardní podklad vnějších (v podstatě i vnitřních) omítek tvoří cihly, zdicí systémy z bloků a také beton. Prakticky všechny druhy zdiva umožňují bezproblémové použití moderních výrobků, s důrazem na dodržení technologických postupů a optimálních povětrnostních a dalších podmínek. Většina výrobců zdicích materiálů dnes nabízí ucelené a kompletní stavební systémy, jejichž součástí jsou i penetrační nátěry, omítky, štuky a další sortiment pro povrchové úpravy. Proto je vhodné před zahájením práce poradit se s odborníkem. Stejné je to s výběrem a volbou fasádních barev. Už dávno není třeba omezit se výhradně na bílou, krémovou či šedou a „cosi“ mezi nimi. Fasádní nátěry – povětšinou disperzní akrylové barvy – jsou navíc ředitelné vodou pomocí syntetických polymerů a dalších přísad, přitom vodoodpudivé, lehce zpracovatelné s vynikající barevnou stálostí, dlouhou životností a odolností vůči UV záření.


Úspěch = správná aplikace

Práci na opravě či renovaci fasády je samozřejmě nejlepší přenechat přímo specializované firmě. Cítíte-li se však na tuto činnost neméně zdatní, je nutné podrobně se seznámit nejen s vlastnostmi zvoleného materiálu, ale především se způsobem jeho praktického použití. Největší chyby vznikají právě při nedodržení technologií a hlavně stanovených klimatických podmínek. Tedy zejména vlhkosti a teploty. Pokud tedy chcete mít fasádu skutečně kvalitní, na teplotu nejsou nijak zvlášť háklivé tzv. rozpouštědlové barvy. S těmi lze bez potíží pracovat i při teplotě nižší než je +5 oC. Odborníci je ale příliš nedoporučují, neboť při jejich následném vysychání se do ovzduší uvolňují některé škodlivé látky (rozpouštědla). Lepší je vsadit na emulzní (jsou ředitelné vodou a nevadí jim vlhký podklad, avšak teplota by při jejich aplikaci neměla klesnout pod +5 oC) a vůbec nejlepší na silikonové barvy. Jednak spolehlivě odpuzují vodu a přitom dokáží „volně dýchat“. Nátěry silikonovými barvami výborně a naprosto rovnoměrně kryjí. Sázka na barvu je sice především záležitostí osobního vkusu majitele domu, ten by však měl přece jen respektovat místní zvyklosti.

Pavel Hluchý

Foto archiv autora

8.5.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist