Víte, jaké existují druhy zárubní a kování? Pomůžeme vám se v tom zorientovat

Při vybírání dveří se zaměřujeme na dveře samotné a často zapomínáme, že jejich vzhled ve velké míře také určují zárubně a kování. Věděli jste, že mezi standardní obložkovou zárubní a zárubní pro bezfalcové dveře je v jejich vzezření velký rozdíl? Proto přinášíme základní přehled zárubní a kování, abychom vám usnadnili výběr ideálního designu dveří pro váš interiér.

seccose_003-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: Molteni

Rozdíly mezi zárubněmi

Na trhu je několik typů zárubní, které budeme vybírat podle toho, jaké dveře do nich budeme umisťovat, případně v závislosti na tom, jestli budeme zárubeň umisťovat do nového stavebního otvoru, nebo potřebujeme skrýt původní zárubeň.

Standardní obložkové zárubně

Jde o klasickou zárubeň, se kterou se zákazník na trhu setká, nejčastěji v dřevěném provedení. Výhodou tohoto typu zárubně je všestranné použití. Lze ji namontovat do stavebního otvoru ve zděné, sádrokartonové i dřevěné stěně.

Obložkové zárubně pro bezfalcové dveře

Pro bezfalcové (bezpolodrážkové) dveře je potřeba zvolit ty správné zárubně, díky kterým budou dveře a zárubně při zavření dveří v jedné rovině a vytvoří se tak jednotný vzhled celého dveřního kompletu a elegantní čistou linii. Vzhledem k tomu, že tyto zárubně mají skryté závěsy pro dveře, čistý a moderní vzhled dveřního kompletu není ničím narušen a jde o skvělou volbu pro milovníky minimalistického designu.

Kovové zárubně pro požárně bezpečnostní dveře třídy 2 a 3

Bez správných zárubní nemohou bezpečnostní dveře plnit svoji funkci. Zárubně pro bezpečnostní dveře je potřeba vybírat podle bezpečnostní třídy zvolených dveří, aby se předešlo problémům s instalací nebo funkčností. Ideální je koupit dveře spolu s vhodnými zárubněmi jako set a ten doplnit kvalitním bezpečnostním kováním.

Obklad ocelových zárubní

Využijeme ho zejména v případě renovace staršího interiéru. Díky obkladu ocelové zárubně můžete mít nové dveře i ve starším domě v rekordně krátkém čase, bez bourání a bez větších stavebních úprav. Obklad se totiž montuje na původní kovovou zárubeň pomocí montážní pěny – z původní zárubně stačí odstranit panty.

Pro renovaci panelákových dveří, které mívají původní ocelové zárubně velmi úzké, je vhodný speciální obklad obložkové zárubně. Pro případy, kdy nelze udělat kompletní obložení zárubní, existuje možnost částečného obkladu ocelové zárubně.

Zárubně pro posuvné dveře

Samostatnou kapitolou jsou zárubně pro posuvné dveře. U nich záleží především na tom, jestli posuvné dveře zajíždí do stavebního pouzdra, nebo jestli se posouvají po zdi.

Na co ještě myslet při výběru zárubní?

Mezi další faktory, které nelze při výběru správných zárubní opomenout, patří materiál, rozměr, povrchová úprava (pro skvělý výsledný efekt by měla povrchová úprava zárubní ladit s povrchovou úpravou dveří) a orientace (zárubně se vyrábí pro dveře pravokřídlé, levokřídlé i dvoukřídlé).

Díky široké nabídce dveřních zárubní na trhu ale není nutné rezignovat na design. „Zárubně dveří vyrábíme v mnoha variantách povrchové úpravy, zákazníci si tak mohou vybrat z barevných provedení laku, fólie či vysoce odolných laminátových povrchů, které v řadě dekorů dokonale imitují dřevo,“ vysvětluje Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR.

Kování doladí dveře k dokonalosti

Celkový výsledný dojem z interiéru může jednoduše pokazit nevhodně zvolené příslušenství. Po výběru dveří a zárubní tedy přichází čas zaměřit se na výběr vhodných, kvalitních a ke dveřím vzhledově ladících klik a kování.

V sortimentu pak výběr zužuje nejen materiál (nerezová ocel, hliník, bronz, nikl, chrom), ale také tvar a typ kliky tak, aby co nejlépe pasovala k vybraným dveřím.

Existují základní dva typy kování – rozetové, u kterého jsou klika a otvor pro zámek od sebe odděleny, a štítkové, kde jsou klika a otvor spojeny v jednom celku. „Vzhled by však neměl být jediným kritériem při výběru doplňků – například k bezpečnostním dveřím je nutné zvolit správné bezpečnostní kování,“ uzavírá Martin Dozrál.

K dostání jsou také speciální kliky (mušle) kompatibilní se zásuvnými dveřmi. I v tomto případě je na výběr z mnoha různých variant (neuzamykatelné, s obyčejným zámkem, s vložkovým zámkem FAB, s WC zámkem a další).

2.12.2020 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist