Víte, jak správně třídit papír?

Třídění odpadu je poměrně jednoduché. Obzvlášť dnes, kdy jsou barevné kontejnery téměř na každém rohu a bývají označeny samolepkami s instrukcemi, který odpad do nich třídit a který ne. Stále se však při třídění setkáváme s drobnými chybkami, zvláště pak u papíru. Dneska se tak podíváme na několik tipů, kam vyhazovat specifický odpad z papíru.

Co do modrého kontejneru patří?

Začneme věcmi, které do modrého kontejneru na papír patří, přesto však často končí v nádobě na směsný odpad.

Časopisy, noviny i knihy, ale…

Do modré nádoby na odpad patří všechen výše zmíněný odpad. Časopisy, ani jiné tiskoviny, dokonce nemusíte před vhozením do nádoby zbavovat kovových sponek.

Přesto je potřeba některé tiskoviny předem upravit. Do „papíru“ totiž určitě nepatří lesklé obálky časopisů – ty je vhodné oddělit, stejně jako pevné vazby knih, a vyhodit je do směsného odpadu.

Noviny se pro třídění skvěle hodí a můžete je do nádoby na papír vhodit bez dalších úprav.

Ruličky od toaletního papíru a plata od vajec

Tento druh odpadu můžete třídit do modrých kontejnerů na papír. Z hlediska dalšího zpracování se ale nejedná o úplně nejvhodnější papírový odpad k recyklaci – nachází se totiž v podstatě v konečné fázi recyklačního cyklu, který mohou papírová vlákna absolvovat 5–7 krát.

Lepenkové krabice

Jedním z nejčastějších dotazů, se kterými se setkáváme je, zda do modrého kontejneru patří lepenkové krabice, např. od elektroniky či krabice k odesílání zásilek. I zde odpověď zní ano!

Nejprve je však potřeba co nejvíce zmenšit jejich velikost, aby v nádobě nezabíraly příliš mnoho místa – jak už jistě víte, tato zásada neplatí pouze pro papír!

Balicí papír

Do modrých nádob můžete třídit balicí papír bez povrchových úprav, které by komplikovaly recyklaci – nesmí být voskovaný, křídový, ani potažen vrstvou jiného materiálu (např. hliníkovou či plastovou). V takových případech patří balicí papír do směsného odpadu.

Jaký odpad z papíru třídíme do směsného odpadu?

Co naopak do modrých nádob určených k třídění papíru nepatří?

Znečištěné krabice od pizzy či papír od uzenin a sýrů…

Toto obecně platí pro všechen odpad. Kvůli znečištění jej totiž není možné recyklovat a v nejhorším případě může dokonce znehodnotit i zbývající obsah sběrných nádob na tříděný odpad.

To samé platí i pro kuchyňské utěrky či toaletní papír.

Stále s tříděním odpadu z papíru váháte? Poradí vám recyklační symboly!

Pokud si stále nejste jisti, kam papírový odpad vyhodit, mohou vám napovědět recyklační symboly papíru. Jedná se o číslo za zkratkou PAP. Co však tato čísla znamenají?

Pokud mluvíme konkrétně o papíru, můžete se setkat s čísly 20, 21, 22 nebo 23 (až 39). Každé z nich označuje jiný druh papíru, ze kterého je obal vyroben. Pokud narazíte na jedno z následujících čísel, můžete papír bez obav vhodit do modrého kontejneru.

  • PAP 20: vlnitá lepenka, kterou naleznete nejčastěji uvnitř krabic;
  • PAP 21: hladká lepenka, jakási „uhlazenější sestra“ té vlnité, dále sem spadají časopisy nebo třeba dopisy;
  • PAP 22: papír;
  • PAP 23: karton;
  • PAP 24–39: ostatní papír.

Tak třiďte papír – jen loni jsme díky jeho třídění a recyklaci zachránili přes 2 200 000 stromů, které by pro vyrobily kyslík pro více 20 000 lidí!

Mnoho dalších zajímavých rad, tipů a informací o třídění a recyklaci odpadu najdete na Samosebou.cz.

22.8.2019 11:46 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist