Víte jak na to, aby pokojovky ve zdraví přežily vaši dovolenou?

Dovolené jsou v plném proudu a možná se i vy právě chystáte, že svůj domov na čas opustíte. Při všem tom balení zavazadel nezapomeňte na pokojové rostliny. Máme pro vás pár tipů, díky nimž přežijí bez úhony celou dobu vaší nepřítomnosti.

obyvaci-pokoj-s-rostlinami-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: shutterstock.com

Odstraňte zvadlé listy a květy

Také ve světě rostlin platí přísloví, že čistota je půl zdraví. Takže nezapomeňte před svým odchodem poskytnout svým rostlinám zkrášlovací kúru. Především z nich odstraňte všechny odumírající poškozené a suché listy. Ty totiž pokojovky zbytečně vyčerpávají a následkem toho jim chybí energie, kterou potřebují k růstu svých zdravých částí. Otřete také prach usazený na listech a rostliny důkladně postříkejte vodou z rozprašovače.

Zapomeňte na hnojení

Před odjezdem na dovolenou nechte rostliny „vyhladovět“. Živiny totiž urychlují růst, a vy potřebujete docílit opaku. Po dobu vaší nepřítomnosti je lepší, když rostliny porostou co nejpomaleji. Jedině tak bude jejich hospodaření se zálivkou úsporné. S přihnojováním počkejte až po návratu, a pak v něm pokračujte podle potřeb jednotlivých druhů rostlin až do podzimních, případně zimních měsíců.

Důkladně je zalijte

Když odjíždíte jen na týden, rostlinám postačí vydatná zálivka. Pokud jste při jejich sázení nezanedbali drenáž, pravděpodobně vaši nepřítomnost hravě přežijí. Přebytečná voda odteče do misky, resp. do drenážní vrstvy, takže kořeny nebudou přemočené a náchylné na choroby, nicméně budou mít zároveň přístup k vodě. Chystáte-li se na delší dovolenkový pobyt, bude to chtít udělat ještě další opatření.

Dejte je do stínu

Rostliny přesuňte tam, kde na ně nebude dopadat přímé sluneční světlo. Některé vlhkomilné rostliny, jako jsou například kapradiny, přesuňte do chladnější místnosti s vyšší vlhkostí. Ideální je koupelna. Výhodné je, pokud má okno, protože tak budou mít rostliny zajištěnou i potřebnou dávku denního světla. Ale přínosem pro ně bude i koupelna bez okna. Několik dní bez slunečních paprsků snadno přežijí spíše než přílišné sucho.

Pokojovky klidně dejte přímo do mírně napuštěné vany, nebo na její dno naskládejte alespoň hodně namočené hadry. Rostliny na ně postavte bez okrasných obalů. Jejich kořeny z nich postupně podle potřeby budou čerpat vodu.

Jako dočasné úložiště však může posloužit také chladná ložnice, která je orientovaná na sever nebo východ. V každém případě, pokud nepěstujete vysloveně „sluncemilné“ rostliny, dejte je co nejdále od oken.

Pár tipů na závěr

Pokud odjíždíte na delší dobu nebo máte už hodně vzrostlé rostliny, zabráníte jejich vysychání také tak, že substrát pokryjete novinovým papírem nasáklým vodou. Inspirovat se můžete také venkovními samozavlažovacími truhlíky. Pořiďte si náhradní textilní knot, který se v nich používá. (Koupíte ho v hobby marketech nebo ve specializovaných prodejnách se zahradnickými potřebami.) Jeden jeho konec namočte do nádoby s vodou (aspoň 20 centimetrů) a druhý zasuňte do substrátu s rostlinou. Ta si s jeho pomocí pak načerpá tolik vláhy, kolik bude potřebovat. Vzdálenost mezi nádobou s vodou a květináčem by neměla být větší než 10 centimetrů.

Můžete využít i osvědčený zavlažovací způsob pomocí plastové láhve. Naplňte ji vodou a hrdlem (bez víčka) ji zapíchněte do hlíny co nejblíže k rostlině. Lepší je udělat do dna pár dírek (například nahřátým hřebíkem nebo pletací jehlicí), aby voda moc rychle nevytékala, ale jen kapala.

 

23.7.2019 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist