Víte, co je to „inteligentní domácnost“? Prozradíme vám to!

Moderní technologie pronikají do všech oblastí našeho života a ani bydlení není výjimkou. Některé automatizované funkce, jako jsou elektronické otevírání vrat či ovládání venkovních i vnitřních žaluzií, už dávno nejsou žádným překvapením. Přečtěte si ale, co všechno vám dnes může nabídnout „chytrý dům“.

6protext_1490015028_3-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: Protext

Dříve bylo vybavení inteligentního domu spojováno s vysokým standardem bydlení, a tudíž také se značnou finanční náročností. Tato situace se však postupem času mění a aplikace ovládané z chytrých telefonů či tabletů se stávají standardním vybavením domů.

Co od toho můžete očekávat?

O vybavení své domácnosti, příp. její přeměně na „inteligentní“, byste měli uvažovat v případě, že chcete investovat do svého bydlení a zároveň mezi vaše hlavní priority patří komfort a bezpečí. Neznamená to však, že musíte finančně „vykrvácet“. Můžete si zvolit s ohledem na svou momentální ekonomickou situaci rozsah „inteligentních služeb“, které postupně můžete rozšiřovat.

Už žádné pochybnosti, jestli jste zamkli dům nebo vypnuli žehličku

Vybavení domácnosti „chytrými“ aplikacemi vám skutečně velmi usnadní běžný život. Nejenže se nemusíte při odjezdu z domova vracet a kontrolovat, zda jsou vypnuté spotřebiče a zamčené vchodové dveře, ale užijete si spoustu dalších výhod.

Existují systémy, které za vás regulují teplotu v místnosti, a to nejen podle teploměru. Poznají, když je vám teplo, protože jakmile otevřete okno, tak se okamžitě sami vypnou. Ve vámi zvolenou hodinu za vás vytáhnou žaluzie a večer je znovu samy spustí. Automaticky rozsvítí světlo pouze v té místnosti, kde se momentálně zdržujete, a ve zbytku domu samy pozhasínají. Zrovna tak s vaším odchodem deaktivují klimatizační zařízení.

Když máte rádi hudbu, zajistí, aby se při vašem příchodu domů ihned rozezněly oblíbené melodie, milujete–li kávu, aktivují kávovar, a než si stačíte svléknout kabát, bude to v kuchyni vonět jako v té nejvyhlášenější kavárně.

Údržba zahrady bude triviální

Moderní technologie se však nestarají jenom o dům, ale i o zahradu. Jsou schopny průběžně kontrolovat vlhkost půdy a na základě předpovědi počasí spustí zavlažovací systém. Prostě stačí stisk jediného tlačítka a květiny i zelenina samy porostou jako z vody, zatímco o trávník bude dokonale udržovat robotická sekačka.

Chytrý dům se sám pohlídá

Bezdrátové smart technologie, které můžete instalovat jak do novostaveb, tak do starších domů, vám tedy umožní snadno na dálku ovládat termostaty na radiátorech, kotle, čerpadla i klimatizaci, protože disponují dokonalými čidly venkovní teploty a on-line předpovědí počasí.

K tomu ale samozřejmě patří také kontrola samotného objektu, k čemuž slouží senzory kouře, vlhkosti, CO a CO2, otřesů, napájení apod. Navíc máte doslova odkudkoli přehled o fungujícím zabezpečení, protože sledujete čidla pohybu, magnetické kontakty, kamery, zámky, nahrávání, nouzové osvětlení i sirény. Skvělé je, že on-line měření průtoků proudu, statistiky a časování podle tarifů navíc šetří i vaši peněženku.

Text: Ivana Kukalová

7.6.2017 10:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist