Víte, co je to hydroponie? Pohodlné pěstování rostlin bez hlíny

Pěstování bez hlíny a na malém prostoru? Jde to a není to vůbec složité. Stačí si jen pořídit speciální nádobu, keramzit, pár semínek a můžete se do toho hned pustit. Poradíme, jak na to.

hydroponie-1-1100x618.png Celá galerie 13 Zdroj: shutterstock.com

Pokud si jídlo vypěstujete sami, budete ho mít vždy čerstvé. A jestliže se zaměřujete na lokální potraviny, neexistuje nic „lokálnějšího“ než to, co si vypěstujete u sebe doma. Při správných podmínkách je pěstování ve vodě, tedy hydroponie, rychlejší než v půdě. Navíc nedochází k plýtvání, protože sklízíte jen to, co skutečně spotřebujete, a pouze tehdy, když to potřebujete.

Omezení použití hnojiv

Na rozdíl od pěstování v půdě nedochází k téměř žádným ztrátám, ke kterým za normálních okolností dochází odtokem a vsakováním. Hydroponické pěstování je čistší než pěstování v zemině a spotřebuje se při něm méně vody. A hlavně se při něm neuvolňují (na rozdíl od hlíny) do ovzduší spory plísní, takže se hodí do domácností, v nichž žijí alergici.

Vypěstujete cokoli

Je celkem jedno, jestli toužíte v kuchyni po čerstvých bylinkách nebo chcete mít pěknou pokojovku jako dekoraci v obýváku. Prostě vyberte semínka rostlinek, které chcete vypěstovat. Poté je umístěte na navlhčené podložky na předpěstování z kamenné vlny a ty dejte do nádoby, kterou umístíte ideálně na okenní parapet.

Přibližně po týdnu – záleží na typu semínek, některá klíčí delší dobu – uvidíte první dva lístky. Nyní jsou rostlinky připravené k přesazení.

Brzká sklizeň

Jak rostlinky rostou, potřebují trochu více podpory. Jakmile se objeví první klíčky, přesuňte podložky na předpěstování do malých květináčků s pemzovými kamínky, které drží vodu a vzduch blízko kořenů a poskytují podporu mladým rostlinkám až do dospělosti.

Čtěte také:

Záleží na tom, co pěstujete. Bylinkám a zelenině trvá přibližně sedm týdnů, než dorostou do dospělosti. S pokojovými rostlinami, které pěstujete ze sazeniček, je to běh na delší trať. Nicméně výhodou je, že listy salátu a některých bylinek lze průběžně sklízet během jejich růstu.

Sledujte vodu

Pokud potřebujete ušetřit místo, vytvořte si několik „poschodí“, na kterých budete mít současně rostliny v různých stadiích růstu. Díky tomu si budete moci dát k večeři vždy něco čerstvého.

Označte si cedulkou, co jste kam zasadili, abyste měli o svých sazeničkách přehled. Můžete použít třeba praktické magnetické cedulky, které jsou z plastu a dají se tedy otírat. K pěstování můžete používat všechna tři patra, nebo třeba jen jedno či dvě a horním patro můžete využívat jen na ukládání. Prostě záleží jen na vás, jak velkou budete mít úrodu.

Pemzové kamínky můžete použít opakovaně, a to až šestkrát. Jejich čistění je snadné. Stačí je jen přelít vařicí vodou. Tím se z pemzy odstraní všechen organický materiál, jako například kořeny.

Jednoduchý návod najdete také v naší fotogalerii:

6.6.2022 7:00 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist