Víte, jak správně provádět čištění a péči o plavky?

Léto se kvapem blíží a co nevidět vytáhneme ze skříně nepostradatelnou součást šatníku, bez které se neobejde žádná návštěva plovárny či dovolená u moře. Čištěním a správnou péčí o plavky zajistíme jejich bezchybný vzhled. Vybledlé barvy, drobné oděrky či popraskané gumičky již nadále nebudou hyzdit náš plovací úbor. Pokud tedy věnujeme svým plavkám řádnou péči, nemusíme se před každou sezónou děsit nákladné obměny plážového šatníku.

Čištění a péče o plavky prodlouží jejich životnost

Chlor, UV záření, mořská sůl či drobné kamínky patří mezi faktory, které škodí materiálu používaného pro výrobu módních plavek. Pokud chceme prodloužit jejich životnost, musíme jim věnovat odpovídající péči. O plavky je nutné pečovat podobně jako o naše spodní prádlo. Jejich materiál je velice náchylný na vyblednutí barev či nejrůznější druhy mechanického poškození. Abychom nemuseli před každou sezónou sahat hluboko do našich peněženek, musíme si uvědomit, jak plavky správně čistit a jak o ně pečovat takovým způsobem, aby nám vydržely co nejdéle.

Materiál, který se používá pro šití plavek, bývá kombinací elastanu a nylonu a vyznačuje se svou přiléhavostí k tělu i schopností velice rychle uschnout. I když se tento materiál vyznačuje převážně svou pevností a vysokou odolností, má i své záporné vlastnosti. Při péči o koupací úbor je dobré tedy dodržovat pokyny výrobce, které jsou uvedeny na štítku. Vyhneme se nechtěnému poničení vláken či snížení elasticity materiálu.

Péče o plavky začíná již po jejich zakoupení. Abychom docílili barevné stálosti materiálu a zachovali sytý odstín nových plavek co nejdéle, namočíme je ještě před prvním použitím do vlažné lázně o teplotě maximálně 30 °C s přídavkem mýdla s neutrálním PH a lžící jablečného octa. Po vyndání z lázně vložíme plavky do ručníku, vymačkáme opatrně přebytečnou vodu a necháme je uschnout.

Bezprostředně po použití plavek je dobré věnovat jim svou péči a pozornost. Ve chvíli, kdy se na koupališti převlékneme do běžného oděvu, měli bychom plavky vymáchat pod studenou tekoucí vodou. Škodlivé faktory, jako je např. chlor, opalovací krém, pot či nejrůznější kamínky by měly být z plavek odstraněny co nejrychleji.

Plavky by se měly přeprat po každém jejich použití. Po příchodu z pláže či koupaliště tedy nenecháme své plavky ležet na dně plážové tašky, ale okamžitě jim věnujeme svou pozornost.

Praní plavek

U plavek je všeobecně doporučeno praní v ruce. I když nemáme šanci se tímto způsobem zbavit veškerých nahromaděných nečistot, praní plavek v pračce je možné pouze výjimečně a vždy za použití speciálního sáčku pro praní jemného prádla, jako je tomu např. u praní podprsenek. Vzhledem k tomu, že praní plavek v pračce zvyšuje riziko mechanického poškození, vkládáme společně s plavkami do bubnu ručníky, které jsou natolik veliké a měkké, že umí koupací úbor alespoň zčásti ochránit. Pereme samozřejmě při nízkých teplotách.

Ruční praní plavek provádíme v umyvadle či lavoru s vlažnou vodou, kdy teplota nepřesáhne 30 °C. Do vodní lázně dáme prací gel, který je určen pro praní jemného až choulostivého prádla nebo sportovního a funkčního oblečení. Prací gel musí být též účinný pro praní při nízkých teplotách. Plavky pomoříme do vodní lázně, necháme zhruba 5-10 minut odmočit a následně je rukama jemně přepereme. Vyčištěné plavky musíme následně několikrát propláchnout pod tekoucí vodou.  Ždímání provádíme promačkáním materiálu či položením na suchý ručník a vymačkáním přebytečné vody.

Aviváž není na místě

Při praní plavek nikdy nepoužíváme aviváž. Kdybychom použili aviváž, zapříčili bychom razantní snížení elasticity materiálu a navíc by mohla barva našich plavek zašednout.

Jak správně sušit plavky

Plavky v žádném případě nepatří do sušičky. Příliš vysoká teplota jim neprospívá. Plavky je dobré sušit buď na sušáku, kde je necháme samovolně proschnout na suchém vzdušném místě, nebo ve vodorovné poloze na savé podložce. Nikdy nesušíme plavky na přímém slunci, abychom nepřišli o sytost barev. Plavky rovněž nepatří na topení, nežehlíme je ani nesušíme fénem. Horký vzduch působí negativně na elasticitu a ničí pružnost plavek.

Kam plavky uložit

Pro zachování krásy a specifických vlastností materiálu je dobré plavky skladovat na suchém místě v textilním vaku. Zbytečně je nemačkáme ani nedeformujeme do miniaturního prostoru malého tmavého šuplíku. Pro plavky je naprosto ideální nechat je přirozeně rozložené, aby nedošlo k deformaci tvaru. Před uskladněním musí být plavky zcela suché.

Na co si dát ještě pozor

Při přenášení plavek z pláže či koupaliště nevkládáme mokrý koupací úbor do igelitového sáčku. Nejen, že by se plavky mohly zapařit a docházelo by k množení bakterií, navíc by přítomný chlor či sůl měly za následek ničení barevnosti plavek i elasticity materiálu. Mnohem lepší způsob, jak přenést mokré plavky domů, je použití ručníku, do kterého plavky zabalíme.

Při celodenním pobývání na slunci se nevyhneme používání opalovacích přípravků. Měli bychom však mít vždy na paměti, že by opalovací krémy neměly nikdy přijít do styku s našimi plavkami. Jdou velice špatně odstranit a navíc mohou zanechávat nepříjemné zažloutlé fleky.

28.3.2023 1:54 | autor: Beáta Boháčová | zdroj: cleany.cz, modniblog.cz, relleciga.cz, tetadrogerie.cz
Více o tématu: péče o plavky

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist