Vistárie, celoroční ozdoba domu nebo pergoly

Chcete odolnou popínavou rostlinu, která se rychle vytáhne vysoko po zdi i sloupech pergoly a ještě se rozroste do nebývalé šířky? Vistárie tohle všechno dokáže a navíc je nádhernou dekorací. Vzpomínáte na Wisteria Lane, čtvrť, ve které bydlí Zoufalé manželky? Jmenuje se právě podle této zahradní krásky.

Kdo se rozhoduje pro zelený dům, tedy zeď porostlou popínavou rostlinou, volí v našich krajích zpravidla přísavník (loubinec) pětilistý (Parthenocissus quinquefolia) neboli psí víno, případně loubinec popínavý (Parthenocissus inseta), jehož úpony nemají přísavky, takže u zdi potřebují oporu z pletiva, zato ale nerozrušují omítku. Rostlin  je zpravidla třeba vysadit podél zdi několik, protože ženou do výšky, ale do šířky se rozrůstají velmi pomalu. Můžete ale zkusit také jinou variantu, totiž vysadit uprostřed stěny jedinou sazenici některého druhu vistárie. Všechny jsou totiž stromy, vytvoří během několika let mohutný kmen s rozepnutou korunou větví  šplhajících až do výšky dvaceti metrů a do šířky až deset metrů.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie dekorací

Větve a květy potřebují pevnou oporu

U vistárií nespoléhejte na lehkou konstrukci z latí, potřebují pevné sloupky, kolem kterých se budou moci ovíjet. Pozor také na okapy, svody antény nebo hromosvodu – tíha větví je snadno poničí. Pokud ovšem vistárii vytvoříte dobrou konstrukci, záhy zmizí pod spletí velice dekorativních liánovitých větví, které domu dávají trochu tajuplný efektní vzhled i v zimě, když listy opadají. Pevné dřevěné sloupky a trámy střechy pergoly jsou pro vistárii ideálním prostorem, poté co dorazí k vrcholu sloupků, bez potíží si zabočí a poroste po střeše vodorovně.

Altány a pergoly – inspirativní fotogalerie

Celý článek Vistárie, celoroční ozdoba domu nebo zahrady si můžete přečíst na Magazínu Zahrada

19.2.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist