Vintage kuchyně – přehlídka krásy s patinou

Stále častěji poslední dobou slýcháme o vintage stylu, ten získává v našich interiérech velkou oblibu. Pro někoho je to osvědčená klasika, pro jiného zcela nový styl. Nádech vzpomínek na život a prostředí našich předků, ale zároveň i nové kousky opatřené patinou, aby získaly patřičnou atmosféru, to vše je vintage. Obvykle ale hlavně elegance venkovského bydlení a připomínky dětství, i tak by se vintage styl dal charakterizovat.

Pokud milujete originální kousky s nádechem patiny, pak je tento styl to pravé pro vás. Rovněž i v případě, že se nějak nemůžete ztotožnit se současnou uniformitou běžně prodávaného nábytku. I v tomto případě můžete sáhnout po vintage stylu a vyzkoušet, jak bude vypadat u vás doma. Zvláště v kuchyních si tento styl získal velkou oblibu a je pravda, že snad právě zde se nejlépe vyjímá.

Prodejen, kde můžete takový nábytek nakoupit, se objevuje stále víc a také e-shopy nabízejí širokou paletu možností. Jako dobrý nápad se osvědčila i občasná návštěva nejrůznějších bazarů, kde si za přijatelný peníz lze pořídit vysněný kousek a doma jej pak třeba ještě poupravit k obrazu svému. Předměty, které přece jen potřebují poupravit a nalakovat, nebude složité dostat do dobrého stavu. Jiné postačí natřít, případně opatřit patinou.

Kuchyně na míru – inspirativní fotogalerie

Inspirace k vintage tématu můžete najít všude kolem sebe, ale i v naší bohaté fotogalerii u článku. Inspirovat se můžete při návštěvách nejrůznějších skanzenů, na muzejních výstavách, ale i na internetu a ve specializovaných obchůdcích s dekoracemi nebo v obchodech s nábytkem, či ve stylovýc kavárničkách. Může se vám podařit objevit doslova poklady ve francouzském nebo holandském venkovském stylu. Mohou to být kousky, které patinu jen předstírají, přitom jsou nové, plně funkční a zpracované velmi kvalitně. Pokud si však rádi sami předěláváte věci k obrazu svému, vyberete jistě občas něco i na bleších trzích či v bazarech.

Ideálním místem v bytě, kam se tento styl hodí takřka vždy, je kuchyně. Solitérní skříňky ve starodávném duchu jistě dokážou vytvořit v kuchyni příjemnou atmosféru. Ideální situace nastává, pokud máte jako dědictví po babičce výstavní sadu porcelánu, kterou nechcete schovávat, ale naopak vystavit. Ta může zaujmout čestné místo ve vaší vintage kredenci. Stačí dozdobit pěknými plechovými srdíčky. Krajkovými bordurami anebo sadou polštářků a z běžné dekorace do kuchyně máte rázem krásný solitérní kus do obývacího pokoje.

Hodit se budou nejrůznější detaily jako například staré mosazné nebo hliněné či keramické pečící formy a formičky, staré žehličky nebo sbírka starých mixérů, konvička na mléko, svícny, pár knih v původní vazbě, pletené proutěné košíky anebo rovnou celá jejich sada, hmoždíř nebo staré hodiny s květinovým motivem. Do interiéru můžete zakomponovat ještě mnohé další pěkné kousky, které někde vypátráte. Někdo z vás má možná již malou sbírku takových předmětů doma. Postačí vyzkoušet, které z nich se budou k sobě hodit.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com, thekitchn.com, indulgy.com, countryliving.com, theberry.com, architectureartdesign.com, squidoo.com

26.5.2014 1:06

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist