Víme, co vám tají výrobci zámků. Zvlášť před dovolenou si na to dejte pozor!

Čas prázdnin a dovolených je tradičně obdobím, kdy se na nás ze všech stran nahrne spousta informací, jak zabezpečit domov před vykradením. Jedna ze zásadních věcí se ale často opomíjí. Ani bezpečnostní klíč není bezpečný navždy.

15cloxone_nfc-code-touch_43-1-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: Loxone

Co je to patentová ochrana?

„Téma se omílá dokola každý rok. V médiích se objevují rady, jaké zámky si pořídit. Pokud rady dávají výrobci zámků, velmi důležitý detail často vůbec nezmíní,“ varuje Tomáš Kaltmeyer, zakladatel firmy, která se zabývá zabezpečovacími systémy. „Podstatné není jenom, jak kvalitní zamykání si pořídíme, ale i trvání patentové ochrany klíče,“ dodává.

Asi netušíte, že patentová ochrana trvá pouze dvacet let od podání přihlášky. Poté je snadné pořídit kopii klíče u běžné klíčové služby.

Každá ‚manažerka‘ domácnosti, které záleží na dobrém zabezpečení bytu nebo domu, by se proto měla zajímat, do kdy je platná právní ochrana zámků, které chrání domov,“ doporučuje Tomáš Kaltmeyer.

Vše zjistíte na ÚPV, ale musíte znát potřebné údaje

Pokud výrobce uvedl číslo zámku na prospektu nebo obalu zámkové vložky, máte vyhráno. Platnost právní ochrany si můžete ověřit u Úřadu průmyslového vlastnictví. Bohužel však tato informace na reklamních materiálech často chybí. Sami výrobci taková doporučení obvykle neuvádějí, protože starší zámky by pak byly prakticky neprodejné.

Místo do hobbymarketu jděte raději do specializované prodejny

„Ostražití by tak měli být hlavně zákazníci nakupující v hobby marketech, kteří se orientují především na cenu a vůbec netuší, že by se měli zajímat o něco dalšího,“ říká Tomáš Kaltmeyer. Podle jeho zkušeností se na specializované prodejny či výrobce zabezpečovacích zařízení se obracejí spíše zákazníci, kteří už mají špatné zkušenosti a raději si za bezpečnost svého domova něco připlatí.

Pojišťovna vám škodu nezaplatí

Nechat si udělat (třeba i bezpečnostní) klíč bez karty prostě není problém. A zloději jsou vynalézaví. Ať tím, že často „spolupracují“ s prodejci, kteří pořizují duplikáty klíčů, nebo tak, že v nestřeženém okamžiku, kdy necháte klíče někde ležet, si pořídí jeho otisk. Nechat si udělat nový klíč pak už pro ně nebývá žádný problém.

Zda je tedy váš klíč opravdu chráněný kartou a bez ní nikdo nový neudělá, je hodně důležitá informace, protože v případě vloupání do bytu nebo domu bez zjevného překonání překážky nemůže ani pojišťovna poskytnout pojistné plnění. Ze stejného důvodu pak řada lidí ani takové případy nehlásí policii. „Ostatně krádeže vloupáním patří mezi trestné činy s nejnižší mírou objasněnosti ‒ jistě mimo jiného i z důvodu nenásilného otevření dveří,“ domnívá se Kaltmeyer.

Tři rady, jak můžete ochránit svůj domov:

  • při nákupu zámkové vložky se zajímejte o platnost patentové ochrany
  • informaci si poznamenejte na bezpečnostní kartu a uchovejte ji
  • bezpečnostní karta vás chrání na dobu určitou ‒ poté váš klíč zkopíruje každá klíčová služba

 

30.7.2019 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist