Vila Jan Kaplický

Pamatujete si na problematickou kauzu nové budovy Národní knihovny? Jedním z mála pozitivním výsledků celého případu je fakt, že jméno Jan Kaplický vstoupilo do širšího povědomí české veřejnosti. Nedaleko obory zámku Konopiště se podle návrhu Jana Kaplického postaví rodinná vila neméně originálních tvarů a poměrně nezvyklé barevnosti. Bude se jmenovat lapidárně „Vila Jan Kaplický“ a na její model se můžete podívat už dnes v Centru Současného Umění Dox v Praze Holešovicích.

127612-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Jan Kaplický patřil k výrazným osobnostem světové architektury, architektu studoval na pražské ČVUT a později odešle do Londýna kde založil dnes již slavnou kancelář Future Systems. Vila Jan Kaplický bude postavena v rámci developerského projektu Resort Konopiště v horizontu tří let.

Dům je kompletně navržen architektem Kaplickým včetně řešení interiéru i jeho zařizovacích předmětů. Součástí vily je tedy i „Sofa Kaplický“, které se bude od letošního jara díky společnosti Resort Living vyrábět a prodávat.

Není možné se nevšimnout, nakolik zájem o donedávna v Česku neznámého architekta po jeho smrti vzrostl a jak se ho v prvé řadě zmocňují komerční společnosti ve snaze využít nyní již naopak slavné jméno umělce českého původu.

Vila Jan Kaplický: oblé a elegantní

Charakteristickým znakem domu jsou oblé, oválné a elipsovité tvary, které jsou jedním z nástrojů tvorby „futuristického“ vzhledu. Současně ale dodávají stavbě půvab i nostalgii, neboť vytvářejí přirozenou souvislost s obdobím let šedesátých a sedmdesátých.

Interiér, jenž je rovněž navržený architektem Kaplickým, je velkorysý, otevřený velkými prosklenými plochami do krajiny a nabízí skutečně mimořádný komfort. Jednou z dominant je krb umístěný v centrální společenské a komunikační části domu, tedy v hlavním obývacím pokoji.

Za povšimnutí stojí také např. řešení koupelny respektive toalety v jedné z ložnic, která je umístěna v tubusu hned vedle lůžka a koresponduje tak nejen s celkovou koncepcí interiéru, ale i s charakterem celého domu, jehož je nedílnou součástí. Podobným způsobem působí i těleso zmiňovaného krbu.

Vila Jan Kaplický: růžová?

Nezvyklá barevnost je na první pohled to, s čím se bude muset nový uživatel vyrovnat v tom nejlepším slova smyslu. Standard bílé nebo krémové barvy na fasádách i vnitřních stěnách obytných domů je něčím, co je zaběhnuté, co se předpokládá, co je takzvaně nosí a co je konfekční a vyhovující širokým vrstvám. Barvy mají svou energii, na kterou si člověk může doslova sáhnout, když si vybírá šaty pro ten který den ze svého šatníku. Vadila by vám růžová barva?  Zapomeňte přitom ale na klišé, které o růžové hovoří jako o „holčičí“ barvě.

Další inspirace ve článku Návštěva ve slavné vile slavného architekta

Red.
Foto Resort Konopiště.

19.3.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist