Víkendový dům u lipové aleje a březového háje

Jak navrhuje architekt sám pro sebe? To vám ukáže návštěva víkendového domu v Hronově.

6yhled-z-obyvaciho-pokojedg6ivcxd1522338747-1440x961-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: Honza Bartoň

Pro tento dům se nehodí označení chata či chalupa, i když primárně souží k odpočinku a trávení volných dní architektů Davida Chmelaře a Jiřího Hnízdila z pražského studia Chmelař architekti,  kteří pro sebe dům navrhli. Nazveme ho tedy prvorepublikově „letní byt“.

Čtěte také:

„Plán na pořízení vlastního domku v rodném městě Hronově jsme měli dávno. Mělo se jednat o víkendový dům, za první republiky bychom ho asi nazývali letním. Představuje pro nás symbol klidu a odpočinku, něco jako nekonečnou dovolenou a spojení s našimi rodinami a přáteli,“ prozrazuje architekt a dodává: „Milujeme zdejší krajinu. Mám k Hronovu i pracovní vztah s neutuchající vizí Za Hronov krásnější.“

Na vlastní kůži

„Dům je tvarově bohatý přesně v duchu našich ostatních staveb. Chtěl jsem si vyzkoušet, jaké podněty takto tvarované prostory poskytují z hlediska dlouhodobého používání. Jestli vás skutečně tak obohacují, jak si myslím, anebo jestli se přejí a jsou posléze spíše na obtíž,“ přiznává architekt.

Práce s terénem

Dům je velmi vzdušný s prosklenými plochami, avšak nachází se ve svahu. Tato skutečnost výrazně ovlivnila celkové pojetí stavby. „V průběhu stavby jsme jen zpřesňovali některá řešení z hlediska dílenského zpracování. Půdorysně dům trochu připomíná rakev. Hmota domu je výrazně horizontálně členěná uskakujícími podlažími, která gradují k přilehlé aleji lip a březovému lesíku. Směr gradace kopíruje svažitost okolního terénu,“ uvádí architekt.

Převýšení zahrady je okolo 12 metrů. Architekti převzali původním majitelem započaté tvarování na pobytové terasy, které upravili tak, aby navazovala na geometrii domu. Všechno je tedy je ostře řezané, ať už se jedná o atiky, rampy nebo tvary záhonů.

Uvnitř domu vládne hravá bezprostřednost a pohoda. Mohou za to především pestré barvy, takže se interiér svým pojetím přibližuje boho stylu.

Najdeme zde však také třeba prvky retro stylu z období 60. let minulého století. Jedná se například o jídelní stůl a plastové židle, které mají sešikmené dřevěné nohy. Příjemným dojmem působí také ložnice, která je laděná do teplých, zemitých barev.

 

12.4.2022 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist