VIDEO: Odborník radí, jak instalovat akumulační nádrž na dešťovku

Sběrná nádrž na dešťovou vodu je velmi praktická. Zbaví vás starostí s přemokřením pozemku a zároveň ušetří peníze, které byste utratili za vodu na zálivku zahrady. Dešťovku lze také využít v domácnosti na splachování WC a lze na její realizaci získat dotaci. Zajímá vás, jak vypadá samotné usazení nádrže na váš pozemek?

usazeni-nadrze-1100x618.png Zdroj: archiv firmy Aquanix

Samotná realizace vyžaduje vždy individuální přístup, který zohlední velikost pozemku, plochu a sklon střechy, podloží či úroveň hladiny podzemní vody. I když se jednotlivé realizace mohou v závislosti na výše uvedených podmínkách lišit, v základních parametrech jsou si podobné.

Hlavním hrdinou námi představené instalace nádrže na dešťovou vodu je plastová akumulační nádrž Columbus XL 8500 litrů. Pro jednodušší údržbu a čištění byla vybrána filtrační šachta Drainstar, snadnou a pohodlnou manipulaci pak společně se šachtou rozvodu vody Gard Rain s chromovým ventilem zajistí automatické ponorné čerpadlo EASY E-DEEP 1200.

Jaké konkrétní náležitosti však taková realizace představuje a na co je třeba si dát opravdu pozor?

Podívejte se na video nebo si přečtěte návod krok za krokem ve fotografiích.

1. Výběr místa výkopu a jeho příprava

Na samém začátku realizace je nezbytné určit místo pro výkop. Vhodnou technikou se na vyznačeném místě vyhloubí jáma požadovaných rozměrů podle velikosti nádrže. Pro dostatečný prostor pro práci se doporučuje, aby základna výkopu přesahovala rozměry nádrže na každé straně minimálně o 50 centimetrů. Velikost jámy je třeba průběžně kontrolovat a hlídat především její hloubku, která vychází z výšky nádrže a hloubky nátoků dešťové kanalizace od okapových svodů.

V momentě, kdy je jáma správně vyhloubená, lze na její dno nasypat štěrkový podklad. „Pro nádrž Columbus XL je možné použít klasický štěrk frakce 8/16. Síla vrstvy štěrkového podkladu by měla být ideálně 15–20 centimetrů. Tuto vrstvu je potřeba důkladně srovnat a zhutnit,“ upřesňuje postup technický specialista a člen realizačního týmu Aquanix Ing. Ondřej Samek.

2. Umístění nádrže

Do hotového výkopu se pomocí vhodné techniky umístí akumulační nádrž. Je důležité, aby se nádrž do výkopu vkládala opatrně a bez nárazů! Po jejím usazení je nutné dovnitř napustit přibližně 25 centimetrů vody. Následně se provede zásyp štěrkem frakce 8/16 rovnoměrně a ze všech stran – tím se zamezí posunutí nádrže. „Průběžně po vrstvách v maximální výšce 30 centimetrů je zapotřebí hutnit štěrk ručním pěchovadlem, v žádném případě se nepoužívají mechanické pěchovací stroje. Během zhutňování nesmí dojít k poškození nádrže,“ varuje specialista Ondřej Samek.

Ve chvíli, kdy je nádrž zasypaná štěrkem až k její horní hraně, přichází na řadu montáž kopule a teleskopického poklopu. Jako první se umístí těsnění na hrdlo nádrže, do kterého se následně nasadí kopule s otvory – jednotlivé otvory se osadí přiloženým těsněním a do nevyužitých otvorů se umístí zátky. Do horní hrany kopule se vtlačí těsnění pro nasazení teleskopického poklopu, poté přichází na řadu napojení nátokového potrubí.

3. Montáž filtrační šachty

„Filtrační koš je možné umístit přímo do nádrže, pro jednodušší údržbu a čištění je však výhodnější umístit na nátokové potrubí před nádrž filtrační šachtu,“ doporučuje Ondřej Samek z realizačního týmu Aquanix.

Filtrační šachta se usadí do štěrkového lože, napojí se přes přesuvku potrubí, poté se vloží filtrační koš, dovnitř do horní vlny se vtlačí těsnění a nasadí se teleskopický poklop.

Následně se dosype štěrk nad nádrž tak, aby byl válec krytý minimálně 15 centimetrů a zásyp nádrže i filtrační šachty se dokončí zeminou. Okolí poklopů se důkladně zarovná a upraví.

4. Instalace čerpadla

Pomocí kolen a spojek se automatické ponorné čerpadlo, v tomto případě EASY E-DEEP 1200, napojí na připravené potrubí. To je vyvedené kopulí nádrže a dále na požadovaná místa odběru vody. Jeho svislou část s čerpadlem je třeba si naměřit a poté zavěsit čerpadlo tak, aby jeho dno bylo přibližně 10 centimetrů nad dnem nádrže. Na potrubí, které je uvnitř nádrže, je nutné umístit vypouštěcí ventil pro možnost vypuštění celého zahradního vodovodu na zimu. Čerpadlo je možné zapojit rovnou do zásuvky.

„Náš tým připraví kabel v chráničce do technické místnosti, kde se kabel od čerpadla napojí přímo do jističe. Je tedy žádoucí v nádrži originální kabel přerušit a propojit s vedením od jističe pomocí vodotěsné spojky,“ popisuje instalační proces technický specialista Ondřej Samek z Aquanixu.

Před prvním spuštěním čerpadla je zároveň potřeba instalovat odběrová místa – šachtou rozvodu vody Gard Rain s chromovým ventilem. Po dokončení všech odběrných míst v systému je možné zapnout čerpadlo.

A je hotovo. Nasbíranou dešťovou vodu lze s tímto vybavením využívat na zálivku zahrady. Bude vám vděčná nejen vaše peněženka, ale i vaše rostliny, kterým měkká voda z nebe svědčí mnohem více stejně jako voda z vodovodu či studny.

5.8.2021 10:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist