Vezměte to od podlahy

Podlahy. Jsou korunou interiéru. Zabírají největší plochu, a přesto jim věnujeme nejméně pozornosti. Není to škoda?

133952-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: archiv redakce

Jejich krása dokáže znásobit celkový vzhled bytu či domu a správně zvolený odstín zase podtrhne linie a zpracování nábytku. To už stojí za trochu námahy při výběru, nemyslíte?

Vaše požadavky

V každém pokoji jsou na kvalitu podlahové krytiny kladeny jiné požadavky, v koupelně nesmí nasávat vlhkost, v kuchyni musí být odolnější proti oděru a třeba v dětském pokoji by měla tlumit a udržovat teplotu. Obecně se ale při výběru orientujeme na tyto kritéria: cena, odolnost, užitné vlastnosti a životnost.

Petr Mixa, prodejce podlahových krytin
V poslední době jsme zaznamenali veliký zájem o krytiny, které vzhledově věrně napodobují dřevo, ale mají daleko lepší vlastnosti. Jsou lehčí, lépe se s nimi pracuje a zaručují kvalitnější zvukotěsnost. I přesto má ale přírodní dřevo nezaměnitelné kouzlo, které ocení hlavně majitelé velkých bytů či domů. Na rozsáhlejší ploše jeho krása opravdu vynikne. V Čechách se ale nejvíce prodávají vinylové podlahy, které si díky instruktážím v hobby marketech lidé často pokládají sami. A co mě osobně překvapilo je fakt, že se do domácností vrací lino.“

Vinyl, dřevo, korek…Jaké jsou ještě další typy podlah a jaké mají vlastnosti?

 • Lino

U lina ještě chvilku zůstaneme. V dobách (ne)dávno minulých se střídalo s koberci anebo klasickou dřevěnou podlahou. Bývalo jednobarevné a málokdy designově atraktivní. Jeho současný upgrade v marmoleum mu dodal novou šťávu. Smíšením barev se docílil mramorový vzhled a novinkou je i pokládka bez lepení v podobě pásů, které se zacvakávají do sebe. Vyšší pořizovací náklady ale vyváží vysoká odolnost proti poškození, skvělé tepelné a izolační vlastnosti, rychlá údržba a životnost, která je delší než běžný lidský život.

 • PVC

PVC vám může lino připomínat, ale jen vzhledově. Vyrábí se z ropy (laicky řečeno) a do jeho směsi se přidávají různé chemické látky, včetně ftalátů, které se mohou postupně uvolňovat do ovzduší. Proto je důležité ho kupovat od renomovaných prodejců. I tak se ale nedoporučuje do dětských pokojů. Jeho výhodou je snadná údržba, a také nižší cena.

 • Dřevo

Dřevo je králem podlah. Vzhledem k jeho dlouholetému panování se objevilo mnoho zaručených pravd a mýtů. Pojďme si ujasnit ty nejčastější z nich:
1.    Není vhodné do kuchyně a koupelny –  tepelně zpracované dřevo se speciální úpravou nepohlcuje vlhkost, proto je jeho pokládka v koupelně možná
2.    Moc dlouho nevydrží – dřevěné podlahy najdete i na starých hradech a zámcích, takže o nízké životnosti nemůže být řeč. Je však důležité se zaměřit na povrchovou úpravu (broušení, laky, oleje)
3.    Podlahové vytápění není možné – i přes přirozeně hřejivé vlastnosti se pod většinu dřevěných podlah dá vytápění instalovat. Jen je důležité, aby se teplota měnila pomalu.
4.    Dřevo stále pracuje – je to přírodní materiál, takže ano, pracuje. Ani sebekvalitnější povrchová úprava jeho rozpínání a smršťování nezastaví úplně.
5.    Není vhodné pro alergiky – moderní technologie dřevo tepelně upravují tak, že v něm žádné organismy nezůstávají, a proto je vhodné i do dětských pokojů a pro nemocné s respiračními chorobami.

Dřevo je náročnější na údržbu a časem mění i svou barvu. Má opravdu dlouhou životnost a v případě masivního dřeva mluvíme i o několika generacích.

 • Vinyl

Vinylové podlahy nabídnou obrovské množství dekorů a barev, jsou antialergenní, snadno se udržují a mají skvělé akustické vlastnosti. Lepí se buď na podklad, nebo se skládají do sebe. Stejně oblíbené jsou i laminátové podlahy, které vzhledem imitují dřevo, kámen i keramické obklady. Vyznačují se barevnou stálostí, vysokou odolností a nižšími pořizovacími náklady. Horší je to ale s protihlukovými vlastnostmi a nízkou odolností vůči vodě.

 • Korek

Korkovou podlahu si pořídíte nejčastěji ve formě dlaždic, které se k sobě lepí. Dá se však koupit i jako plovoučka. Je příjemná na dotek bosou nohou, velmi dobře tlumí zvuk, ale snadno se poškodí ostrými předměty (například při dopadu). Výdrží a barevnou (ne)stálostí také neoslní. V dětských pokojích a ložnicích s ní ale budete spokojeni.

„Často se setkávám s tím, že plovoucí podlaha znamená pro zákazníky krytinu jen z laminátových nebo dřevěných desek. Není to však přesné. Je to způsob její pokládky a nezáleží na materiálu. Plovoučka je druh podlahy, který obsahuje zvukově izolační vrstvu, takže může být například i z korku nebo lina.“, doplňuje Petr Mixa.

 • Dlažba

Keramická dlažba byla oblíbená hlavně a u majitelů domů. Hluk se po ní totiž nese, což v bytech dělalo rozbroje mezi sousedy. Dnes se ani této krytiny nemusíte vzdávat. Díky zvukové izolační vložce, která se vkládá do vrstev lepidla, se opět zařazuje mezi favority. Patří ale mezi chladné podlahy, proto je vhodná do chodeb, kuchyní a koupelen.

Jak vybírat

 • Vždy se orientujte podle charakteru pokoje.
 • Obývací pokoje a kuchyně procházejí největší zátěží, potřebují odolnou tlumící krytinu.
 • Do koupelen požadujte materiál s co nejmenší nasákavostí.
 • Do dětských pokojů jen zdravotně nezávadné krytiny s certifikací.
 • Zjistěte si, na jaký povrch budete podlahu pokládat (i to vám pomůže s výběrem)
 • V bytech se zaměřte na odhlučnění, zvláště pokud máte malé děti a zvířata
 • S rozměry jděte k odborníkům, ptejte se na ceny a porovnávejte
 • Pokud nejste zruční, nepokládejte ji sami. Ani za cenu toho, že ušetříte – nakonec vás může stát kvůli opravám i trojnásobek

Novinka

Nejnovější a zároveň designově nejvychytanější jsou 3D podlahy. Vyrábějí se ze směsi polymerových kompozitů, které se běžně používají na hydroizolaci a při opravách lodí nebo pontonů. Podlahový mix se nalévá na očistěný podklad a při pokojové teplotě trvá téměř měsíc, než pořádně zaschne. Pak je ale otěruvzdorný, stálobarevný a odolný proti vlhkosti. V současnosti se z moderních restaurací a klubů přesunuje do trendy domů a bytů. Může za to i fakt, že se dekor dá vytvořit na míru. Je založen na optické iluzi, kdy předměty jako by vystupovaly z podlahy do prostoru. Můžete tak mít doma písčitou pláž, na které si rozpustile hrají mořské vlnky, aquapark s delfíny, zelenou louku plnou sedmikrásek a pampelišek nebo třeba pohled do akvária a na krásy podmořského světa.

Sabrina Harisová
Foto: pinterest.com

8.6.2015 12:58

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist