Většina Čechů bydlí ve vlastním

Již celé dvě třetiny obyvatel České republiky mají své vlastní bydlení. Hlavními příčinami jsou poměrně levné a dostupné hypotéky a nefungující trh s nemovitostmi. V průběhu posledních pěti let se tak Česku podařilo předběhnout státy jako Švédsko, Dánsko či Francii.

Jiné státy jsou na tom hůře

Zatímco v již zmíněném Švédsku, Dánsku či Francii bydlí ve svém přibližně polovina všech rodin, u nás v Česku se tento podíl zvýšil na celých 61 procent, vyplývá to ze zjištění agentury Factum Inventio.

Staví se hodně, ale pomaleji

V České republice se každoročně postaví celkem na třicet tisíc bytů (jak v rodinných, tak i v bytových domech). Navíc přibývá i lidí, kteří jsou ochotni si na pořízení vlastního bydlení vypůjčit. „Sečteme-li vlastnické bydlení včetně družstevního, bydlí u nás více než tři čtvrtiny občanů ve vlastním,“ dodává Jiří Pácal z Asociace pro rozvoj trhu s nemovitostmi. Podle statistik se za loňský rok v Česku postavilo 30 190 bytů a začalo se jich stavět 43 750. Jednoznačně vedou rodinné domy, z nichž polovina má pět a více pokojů. Mezi byty převládají dvoupokojové s kuchyní.
Nejvíce se staví v Praze a okolí, ve Středočeském kraji a všude u větších měst.
Stavební práce už ale dosáhly vrcholu. Podle statistické zprávy stavaři proti loňskému roku zpomalili. Chybí jim totiž nejen materiál, jako jsou cihly, izolace nebo keramické materiály, ale už i stavební dělníci. To je zřejmé i z faktu, že jejich plat vzrostl za letošní rok takřka o desetinu, na celých 140 korun za hodinu, tedy podstatně rychleji než je tomu v jiných oborech.

Půjčky trhají rekordy

Vzhledem k chystané deregulaci se někteří rozhodli situaci s bydlení řešit, a vzhledem k faktu, že měsíční splátky hypoték se od tržního nájemného příliš neliší, půjčky letos v červnu trhly rekord. Zatímco vloni si na bydlení půjčilo měsíčně přibližně pět tisíc lidí, letos se jejich počet dokonce zdvojnásobil. Hypotéku už tedy má skoro tři sta tisíc lidí.

Lucie Lukačíková
foto: archiv autora

27.12.2007 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist