Vertikální zahrady a fasády plné květin

Francouzský architekt Patrick Blanc patří mezi zavedené autory, kteří vstoupili na scénu na konci 70 let. Blanc má ale na rozdíl od svých souputníků něco navíc. Problematický nedostatek zelených ploch se rozhodl vyřešit svérázným a vlastně velmi lapidárním způsobem. Jednoduše začal navrhovat vertikální zahrady, které šplhají po fasádách domů.

První realizace vertikálních se začaly objevovat v polovině 90 let a dnes je jejich seznam úctyhodný a obsahuje desítky podobně řešených zelených ploch vzniklých na celém světě od Austrálie, přes celou Evropu až po USA.

Velká inspirativní galerie fasád

Zelené fasády

Sám Patrick Blanc uvádí, že pokud uvažuje o městské zeleni a o zahradách, tak vlastně už  vůbec nepřemýšlí v klasických, tedy horizontálních souřadnicích, ale vlastně vlivem jaké si profesionální deformace se jeho úvahy pohybuji v čistě vertikálním světě: „pokud se hovoří o zahradách a zeleni, tak už jinak, než vertikálně nepřemýšlím a horizontální plánování přenechávám svým kolegům.Vertikální zahradyuž z hlavy nemohu dostat“ dodává s úsměvem Blanc.

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

Fasády jako fotbalový trávník

Blanc používá různé druhy nejen popínavých rostlin, ale i travin a jiných druhů, často exotické vegetace, prostřednictvím které vytváří bujné, někdy naopak velmi ukázněné a monolitní vertikální zahrady, jenž do jisté míry vznikají podobným způsobem, jako fotbalové nebo golfové trávníky. Na fasádě je ale v tomto případě nejprve nutné umístit potřebné množství zeminy, která je svázána konstrukčními prvky a současně ji zpevňují kořeny rostlin.

Inspirace tohoto svérázného architekta je na první pohled zjevná. Stačí se podívat na domy porostlé břečťanem a nebo jinými popínavými rostlinami. Tato skutečnost a zdánlivá    jednoduchost je ale právě onou jednoduchostí, které dovoluje dobrým nápadům, aby se prosadily a ujaly.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

TIP: zaujaly vás vertikální zahrady? Pokud budete někdy uvažovat o podobné úpravě a to i jen pomocí obyčejného břečťanu, pak dbejte rady stavebních inženýrů a architektů a nechte popínavou rostlinu šplhat po jednoduché, např. dřevěné konstrukci a nikoliv přímo po samotné fasádě. Fasády, pokud nejsou speciálně upraveny k těmto účelům, potřebují dýchat a nikoliv zůstávat neustále ve vlhkém stínu rostliny. Jinak řečeno, zdi vám mohou začít plesnivět a to je začátek konce vašeho domu.

další inspirace ze světa architektury a designu ve článku Zařizujeme krásné bydlení – díl II.

Red.
foto verticalgardenpatrickblanc.com

20.10.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist