Venkovská chalupa si zaslouží stylovou podlahu

Aby byl pobyt na venkově dokonalý, musí být i víkendový dům přírodě věrný a starosvětsky přívětivý. Ve vyznění interiéru hraje vekou roli podlaha. Poradíme vám, jaké krytiny se nejlépe hodí k rekonstrukci starého domu.

podlaha-na-chalupe-2-1100x618.png Celá galerie 17 Zdroj: shutterstock.com

Venkov máme spojený s přírodou, a tak ve venkovských domech dáváme přednost přírodním materiálům. Dřevo, kámen, keramika či kov zakomponované do interiéru hrají větší roli než to, zda vaše chalupa vypadá jako z filmu Na samotě u lesa či jde o srub nebo ji zařídíte ve stylu modern chalet, tedy moderní chaty, kde si přirozenost podává ruku s minimalismem.

Podlaha zabírá v interiéru největší plochu, a tak má velký podíl na celkovém vyznění interiéru. Současná doba nabízí širokou škálu podlahovin od přírodních materiálů po syntetické krytiny, které už dokážou být sebevědomým konkurentem darů přírody.

Dřevo už nemusí být choulostivé

Dřevěná podlaha je oblíbená pro pocit tepla na dotek, ale kvůli své povaze je náchylnější na opotřebení. Nemusí však být. Výrobci podlahových krytin vyvíjejí technologie, které dokážou dřevo lépe chránit a učinit tak dřevěné materiály uživatelsky přívětivějšími.

Například technologie Wood for life přinesla novou úroveň ochrany dřevěného povrchu. Každé prkno je individuálně ošetřeno vrstvou, která odpuzuje vlhkost a chrání podlahu proti škrábancům, skvrnám i nečistotám a současně brání pronikání vlhkosti do prken. Navíc usnadňuje jejich údržbu.

K nerozeznání od originálu

Dekor dřeva si však můžeme do interiéru svého víkendového domu dopřát i s vlastnostmi, které přírodním materiálům nejsou vlastní a které ve víkendovém domě oceníme.

Laminát nebo vinyl dnes mohou být na pohled k nerozeznání od přírodních podlahovin. Pro jejich volbu hraje příznivá cena a také praktičnost. Jsou odolné vůči skvrnám i poškození a navíc voděodolné. Designéři a technologie zvládnou vytvořit vzhled, ale také dojem pravého dřeva s rafinovanou a podrobnou strukturou.

Čtěte také:

Poslední novinka v segmentu vinylových podlah, Rigid Vinyl, zase vyniká kombinací pružných a pevných vrstev. Rigidy jsou novou generací krytin a ač se jim někdy říká nové vinyly, nejsou vyráběny z umělé hmoty, ale základní složkou je buď kamenivo, nebo dřevo, tedy obnovitelné suroviny. Výsledkem jsou dva druhy rigidů – minerální SPC krytiny nebo dřevěné WPC podlahy s dřevitým jádrem. K tomuto základu se přidávají polymery, které zaručují, že krytina bude ohebná, protože SPC krytiny jen s drceným kamenivem by byla de facto dlažba. Rigidy jsou vyráběny ve stejném formátu jako vinyly, ale neobsahují PVC, ftaláty ani změkčovadla.

Praktická dlažba na léto

Keramická dlažba se svým charakterem také hodí do venkovských interiérů. Je tradiční, odolná vůči oděrům i nečistotám i přes svou tvrdost příjemná. Její nevýhodou je chlad, který ji vytěsňuje do interiérů s podlahovým topením nebo do chat, kde trávíme pouze teplé období.

Její alternativou je cihelná dlažba, která je příjemnější než keramická a trvanlivější, protože je stálobarevná. Je vhodná do interiéru i exteriéru, a proto je vhodná na propojení terasy s vnitřním prostorem. Podobně je tomu i v případě kamenné dlažby.

TIP LIVING.CZ: Podlahy na chalupách jsou často shnilé a polorozpadlé. Ty je lepší neopravovat, ale rovnou vyměnit. Při výběru podlahoviny bychom měli dbát na povahu prostor, do kterých ji instalujeme. Podlaha by měla být dobře izolovaná, povrch rovný a čistý. Vhodnost materiálu raději konzultujte s odborníky.

Přehlídku zajímavých podlah nejen na chalupu najdete v naší galerii:

text: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce, foto: shutterstock.com

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist