Venkovní žaluzie vs. rolety

I když zima nebyla až tak mrazivá, jako v předchozích letech, mnozí z nás vítáme nadšeně jaro a těšíme se na léto. Abychom si tato teplá období mohli užívat s úsměvem na rtech a nepekli se doma jako v peci, doporučujeme pořízení venkovního stínění.

Je více variant, po kterých lze sáhnout. Mezi ty nejčastější patří venkovní žaluzie a venkovní rolety. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Které jsou vhodné kam?

Venkovní žaluzie

Předokenní žaluzie můžeme rozdělit jednak podle tvaru lamel a pak podle způsobu montáže. Tvary lamel se rozlišují na C, Z, S. Lamely do tvaru písmene C jsou obloukové a jsou nejlevnější. Žaluzie s lamelami do tvaru písmene Z a S jsou navíc vybaveny po obvodu lamel vlisovanou gumou, která zajišťuje tišší dovření lamel a menší průnik světla.

Co se týče montáže, tak můžeme žaluzie rozdělit na přiznané, které se montují na hotovou fasádu a krycí box v horní části je viditelný, a žaluzie s purenitovými boxy, které jsou nejideálnějším řešením pro podomítkové vedení žaluzie. Montují se v průběhu stavby a zapravují do fasády.

Ovládání žaluzií je možné buď manuální s klikou nebo motorické. Zajímavé je v dnešní době už i možnost napojení na řídicí systém a jejich ovládání na dálku z mobilního telefonu nebo počítače.

Venkovní rolety

Roleta se skládá z boxu a spojených lamel. Ty jsou vyrobené z hliníku a jsou plněné polyuretanovou pěnou. Montáž rolety lze na hotovou fasádu nebo okno.

Ovládání venkovních rolet si můžete zvolit opět manuální (za pomoci pásku), nebo motorické. I u rolet je možné napojení na řídicí systém pro smartphone nebo počítač.

A jaké jsou výhody?

Větší variabilitu nabízí venkovní žaluzie. Jak co do barev, ze kterých můžete vybírat, tak i z typů a druhů dle montáže. Venkovní žaluzie působí jako přirozená klimatizace a zachovávají v místnosti dostatek přirozeného světla pro běžné fungování. Můžete totiž naklápět lamely dle potřeby a světlo plynule regulovat. Plní také částečně funkci bezpečnostní a odhlučňovací.

Venkovní rolety nenabízí až takovou možnost plynulé regulace světla, umí ale vytvořit úplnou tmu v místnosti. Při stažení rolety se lamely uzavřou a neproniká žádné světlo. Při mírném roztažení rolety se mezi lamelami objeví malé dírky, kterými proniká trocha světla a je tak možné se v místnosti lépe orientovat. Nespornou výhodou rolet je jejich termoregulační efekt, který je silnější než u žaluzií. Díky polyuretanové výplni lamel nepropustí pálící paprsky k oknu a v zimním období pomohou udržet teplo uvnitř. Kromě toho jsou daleko lepší i na odhlučnění a jsou odolnější proti poškození, jako je třeba opření se, zásah míčem nebo jiné.

Častěji se kupují v posledních letech venkovní žaluzie, ale záleží především na preferencích a potřebách každého. Jedno je však jisté – koupí venkovních žaluzií nebo předokenních rolet rozhodně neprohloupíte.

14.4.2020 2:39 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist