Venkovní osvětlení umocní tajemnou atmosféru letních večerů

Teplé letní večery si nejlépe užijete na zahradě při praskání ohýnku. Ten ale sám nestačí na dostatečné a bezpečné osvětlení terasy či cesty k domu. K tomu slouží venkovní osvětlení, které při správném použití dokáže vtisknout zahradě neopakovatelnou atmosféru.

shutterstock_1251084610-1100x618.jpg Celá galerie 24 Zdroj: shutterstock.com

Hodně malých světýlek

Chcete-li si pobyt na zahradě po večerech co nejvíce zpříjemnit, inspirujte se trendem, který na soukromé zahrady, terasy a balkony proniká z kaváren. Tím jsou outdoorové žárovkové šňůry, které svojí atmosférou odkazují k italským filmům z 60. let.

Jejich něžnější variantou jsou jemná světýlka, která se aranžují přímo na venkovní rostliny, kameny atd. – fantazii se rozhodně meze nekladou a čím více, tím lépe. Klidně buďte hraví a vytvořte si venkovní prostor, kde se budete cítit dobře.

Na zahradu jedině LED

LED žárovky nejsou žádnou žhavou novinkou, ale pro jistotu vám připomeneme jejich výhody. LED žárovky (z anglického Light Emitting Diode – dioda vyzařující světlo) patří k nejúspornějším typům žárovek (až 90 %). Mají nižší spotřebu energie než úsporné žárovky (až 10x méně). Další jejich důležitou předností je dlouhá životnost (průměrně se pohybuje kolem 30 000 hodin, ale některé typy dosahují hodnot až 50 000 hodin).

To ovšem ještě není všechno. Jsou odolné proti nárazu i otřesu a vyznačují se téměř nulovou poruchovostí. Hlavní výhodou oproti úsporným žárovkám je okamžitý plný náběh světelného výkonu. Nevadí jim ani časté rozsvěcování – jsou tedy vhodné do míst, kde se svítí často a dlouho, i tam, kde se často rozsvěcí na kratší dobu. Uznejte, nejsou přímo ideálním osvětlením na zahradu?

Na cestičky dejte slabé náladovky

Důležité je mít dobře osvícené venkovní posezení – terasu, pergolu či altánek, zatímco u postranních cestiček či vodních jezírek můžete využít různé typy dekorativního osvětlení. Postačí zdroje s nižší světelnou intenzitou, které přesto ve tmě dobře vyniknou.

Praktická světla s čidlem

Ke vchodu do domu je vhodné umístit světlo, které bude svítit dostatečně jasně, ale zároveň nebude oslňovat. Může být doplněno pohybovým čidlem, které se rozsvěcí v závislosti na pohybu v okolí domu.

Čidla reagují okamžitě při pohybu a dokážou ho rozpoznat v okruhu několika metrů. Čidlo samozřejmě během dne rozpozná, že je dostatek venku světla a není potřeba svítit. Navíc se díky automatickému zhasínání nestane, že byste zapomněli zhasnout a zbytečně plýtvali penězi.

8.7.2021 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist