Venkovní osvětlení umocní tajemnou atmosféru letních večerů

Chcete trávit letní večery na zahradě a pro vytvoření té správné romantické atmosféry jste se rozhodli pro nákup venkovního osvětlení. Máme pro vás pár tipů, jak na to. Co třeba vsadit na žárovky LED a vyzkoušet venkovní žárovkové šňůry nebo jemné svítící řetízky, které navíc sluší také rostlinám a stromům.

7svitidla_sirius_repro_004-1100x618.jpg Celá galerie 21 Zdroj: archiv redakce

Frčí outdoorové šňůry

Většina z nás chce v létě co nejvíce času strávit venku. Logicky se proto nabízí otázka, jak si dlouhé letní večery na zahradách, terasách a balkonech co nejvíce zpříjemnit. Jedním z aktuálních trendů, které jsou k vidění také v mnoha kavárnách, jsou outdoorové žárovkové šňůry. Svojí atmosférou odkazují k italským filmům z 60. let.

Další možností jsou jemná světýlka, která se aranžují přímo na venkovní rostliny, kameny atd. – fantazii se rozhodně meze nekladou a čím více, tím lépe. Klidně buďte hraví a vytvořte si venkovní prostor, kde se budete cítit dobře.

Vsaďte na LED

Asi je všichni už znáte. Pro jistotu vám připomeneme jejich výhody. LED žárovky (z anglického Light Emitting Diode – dioda vyzařující světlo) patří k nejúspornějším typům žárovek (až 90 %). Mají nižší spotřebu energie než úsporné žárovky (až 10x méně). Další jejich důležitou předností je dlouhá životnost (průměrně se pohybuje kolem 30 000 hodin, ale některé typy dosahují hodnot až 50 000 hodin).

To ovšem ještě není všechno. Jsou odolné proti nárazu i otřesu a vyznačují se téměř nulovou poruchovostí. Hlavní výhodou oproti úsporným žárovkám je okamžitý plný náběh světelného výkonu. Nevadí jim ani časté rozsvěcování – jsou tedy vhodné do míst, kde se svítí často a dlouho, i tam, kde se často rozsvěcí na kratší dobu. Uznejte, nejsou přímo ideálním osvětlením na zahradu?

Hodí se pod pergolu i k jezírku

Není pochyb o tom, že LED osvětlení je díky nízké spotřebě a dlouhé životnosti vhodné pro nasvícení zahrady i okolí domu. Důležité je mít dobře osvícené venkovní posezení – terasu, pergolu či altánek, zatímco u postranních cestiček či vodních jezírek můžete využít různé typy dekorativního osvětlení. Postačí zdroje s nižší světelnou intenzitou, které přesto ve tmě dobře vyniknou.

Ke vchodu do domu je vhodné umístit světlo, které bude svítit dostatečně jasně, ale zároveň nebude oslňovat. Může být doplněno pohybovým čidlem, které se rozsvěcí v závislosti na pohybu v okolí domu.

Ke vchodu žárovky s čidlem

LED žárovky s čidlem představují možnost, jak ještě více ušetřit náklady za elektřinu a zvýšit komfort bydlení. Disponují integrovaným čidlem pohybu a rozsvěcují se automaticky v závislosti na něm. Reagují okamžitě při pohybu a dokážou ho rozpoznat v okruhu několika metrů. Čidlo samozřejmě během dne rozpozná, že je dostatek venku světla a není potřeba svítit. Navíc se díky automatickému zhasínání nestane, že byste zapomněli zhasnout a zbytečně plýtvali penězi.

20.6.2018 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist