Venkovní osvětlení umocní tajemnou atmosféru letních večerů

Teplé letní večery si nejlépe užijete na zahradě při praskání ohýnku. Ten ale sám nestačí na dostatečné a bezpečné osvětlení terasy či cesty k domu. K tomu slouží venkovní osvětlení, které při správném použití dokáže vtisknout zahradě neopakovatelnou atmosféru.

osvetleni-zahrady-3-1100x618.png Celá galerie 24 Zdroj: shutterstock.com

Hodně malých světýlek

Chcete-li si pobyt na zahradě po večerech co nejvíce zpříjemnit, inspirujte se trendem, který na soukromé zahrady, terasy a balkony proniká z kaváren. Tím jsou outdoorové žárovkové šňůry, které svojí atmosférou odkazují k italským filmům z 60. let.

Jejich něžnější variantou jsou jemná světýlka, která se aranžují přímo na venkovní rostliny, kameny atd. – fantazii se rozhodně meze nekladou a čím více, tím lépe. Klidně buďte hraví a vytvořte si venkovní prostor, kde se budete cítit dobře.

Na zahradu jedině LED

LED žárovky nejsou žádnou žhavou novinkou, ale pro jistotu vám připomeneme jejich výhody. LED žárovky (z anglického Light Emitting Diode – dioda vyzařující světlo) patří k nejúspornějším typům žárovek (až 90 %). Mají nižší spotřebu energie než úsporné žárovky (až 10x méně). Další jejich důležitou předností je dlouhá životnost (průměrně se pohybuje kolem 30 000 hodin, ale některé typy dosahují hodnot až 50 000 hodin).

To ovšem ještě není všechno. Jsou odolné proti nárazu i otřesu a vyznačují se téměř nulovou poruchovostí. Hlavní výhodou oproti úsporným žárovkám je okamžitý plný náběh světelného výkonu. Nevadí jim ani časté rozsvěcování – jsou tedy vhodné do míst, kde se svítí často a dlouho, i tam, kde se často rozsvěcí na kratší dobu. Uznejte, nejsou přímo ideálním osvětlením na zahradu?

Na cestičky dejte slabé náladovky

Důležité je mít dobře osvícené venkovní posezení – terasu, pergolu či altánek, zatímco u postranních cestiček či vodních jezírek můžete využít různé typy dekorativního osvětlení. Postačí zdroje s nižší světelnou intenzitou, které přesto ve tmě dobře vyniknou.

Čtěte také:

Praktická světla s čidlem

Ke vchodu do domu je vhodné umístit světlo, které bude svítit dostatečně jasně, ale zároveň nebude oslňovat. Může být doplněno pohybovým čidlem, které se rozsvěcí v závislosti na pohybu v okolí domu.

Čidla reagují okamžitě při pohybu a dokážou ho rozpoznat v okruhu několika metrů. Čidlo samozřejmě během dne rozpozná, že je dostatek venku světla a není potřeba svítit. Navíc se díky automatickému zhasínání nestane, že byste zapomněli zhasnout a zbytečně plýtvali penězi.

Využijte solární energii

A když už budete na té zahradě, byl by skoro hřích nevyužít také kouzlo solárního osvětlení, které vás kromě vstupní investice a baterií, které vám však pohodlně vydrží i dva roky, nebude stát vůbec žádnou energii. Tu si totiž během dne načerpá ze slunečních paprsků a osvítí pak cestičky, okrasné keře i posezení. Světýlka v letních měsících, samozřejmě v závislosti na kvalitě světla, vydrží svítit až do ranního rozbřesku. V zimních měsících pak většinou do půlnoci.

Na trhu jsou k dostání solární světla v nejrůznějších tvarech i designech, můžete si je pořídit ve formě zápichu, kdy je jednoduše zapíchnete do hlíny, kde budou přes den zahradu zdobit a v noci ji osvětlovat. Můžete sáhnout po solárních světlech ve sklenicích, která se skvěle hodí na terasu na stůl. Nebo zkuste závěsná, která vám osvítí vstup do domu nebo cestičky. Výběr máte i v barevném provedení, designu… stačí si prostě jen vybrat.

Romantická atmosféra se svíčkami

Zapomenout nesmíme ani na romantiku v podobě svíček. I ty mohou krásně osvětlit zahradu. Stačí si pohrát s obyčejnými sklenicemi, nebo si v obchodě pořídit nějaké designové kousky, dát do nich svíčky, zapálit a pak už si jen můžete užívat romantickou atmosféru. Svíčky ve stylových sklenicích můžete dát podél cestiček, na stůl i do závěsných držáků, jedno je jisté, jejich mihotavé světlo vykouzlí na zahradě tu nejromantičtější atmosféru vůbec.

Jakému osvětlení na zahradě dáváte přednost vy? Pokud nevíte, jaké vybrat, mrkněte do galerie, najdete tam prima inspiraci.

text: Ivana Kukalová, Petra Martišková, foto: shutterstock.com

22.7.2022 2:00 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist