Venkovní mrazuvzdorné dekorace

I zahrada a dům mohou v zimě vypadat velmi hezky a působivě. Zapadány sněhem anebo pokryté námrazou jsou některé rostliny stejně půvabné i v zimě. Některé dekorace, ať už vyrobené nebo zakoupené, mohou i v průběhu zimy přizdobit to, na co už příroda touto dobou neměla dost sil. Zaměříme se na mrazuvzdorné dekorace vhodné k domu, na balkon, terasu i na zahradu.

115382-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: archiv redakce

Zárukou a jistým vodítkem pro mrazuvzdornost materiálů je materiál použitý na jejich výrobu. Některé zakoupené dekorace mají v na obalu piktogram, sněhovou vločku, která je v tomto případě symbolem mrazové odolnosti. U přírodních dekorací se ale nejspíš s žádným označením na výrobku nesetkáme. Je nutné počítat s tím, že vlhko a mráz neprospějí většině kovových ozdob, které zrezivějí, a ani slámové ozdoby příliš nevydrží, ty obvykle zplesniví.

Nepřehlédněte! Velká  galerie venkovní inspirace

Proti korozi jsou odolné pozinkované plechy, i práškově lakovaný plech odolá rozdílným teplotám.

Ani porézní keramika nebude tou pravou volbou pro venkovní dekorace. Nepomohou obvykle ani její nejrůznější povrchové úpravy. Rovněž ani glazura mrazu neodolá. Změny teplot vyvolají smršťování a rozpínání. Krycí lak či glazura však takto nereaguje a popraská vlivem pnutí. Na okna a ke vchodovým dveřím je nejlépe využít pro dekorace betonová korýtka, do kterých napícháme na špejle připevněné nejrůznější šišky, větvičky jehličnanů, ozdobná jablíčka či jiné plody.

Květinová výzdoba – inspirativní superfotogalerie

U plastových dekorací rozhodne technologie výroby. Mezi odolnější plastové dekorace patří ty, při jejichž výrobě byla použita technologie takzvaného rotačního tváření. Na obalech výrobků často však ani tuto informaci nenaleznete, a tak sledujte spíše údaje o UV stabilizátorech.  Tyto prvky totiž plastům prodlužují životnost.

Velmi působivé jsou takzvané zmrzlé dekorace, které mohou zároveň posloužit v zimě jako krmení pro ptáčky. Vyrobíte je velmi snadno tak, že například do bábovkové formy pěkně naskládáte jeřabiny, bobule hlohu nebo ptačího zobu, další vrstvu bude tvořit slunečnicové a hořčičné semínko v silné vrstvě a nakonec třeba vrstva šišek pro barevné doladění a zpevnění závěrečné vrstvy. Každou jednotlivou vrstvu při vložení do formy zalijte tekutým lojem, ten na chladu ztuhne, bábovku pak jednoduše vyklopíte a vznikne vám krásná a užitečná dekorace zároveň. Tu zavěste někde venku, ptáčkům nadosah a v bezpečné výšce, tak aby je při konzumaci nerušily kočky. Na chladu venku na zahradě jen tak dekorace neroztaje a ptáci si na ní mohou pochutnávat takřka celou zimu.

Jako nejlepší se do zimy a mrazu jeví přírodní dekorace. Máte-li po ruce pěknou dekoraci například z tvrdého dřeva, stačí postavit ji někam na schody nebo terasu u domu, zkrátka na nějaké vyvýšené místo, kde příliš nenavlhne, a máte vyhráno. Neupravené dřevo nejlépe chrání nejrůznější laky a olejování. Barvené dřevo dobře ochrání lazury s penetračními účinky. Máte-li vyrobené dekoracez proutí anebo z révových šlahounů, bude zapotřebí je pouze dobře připevnit, aby je neodfoukl silný vítr, jinak vydrží.

Samolepky na zeď inspirativní fotogalerie

Jako další typ na dekorace vhodné pro nadcházející vánoční svátky pro vás máme články: „Adventní věncenebo „Vánoční hvězda pokaždé jinak“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: improvementscatalog.com, besthomedecorators.com, themotherhuddle.com, styledstagedsold.blogs.realtor.org, southern.living.com, livingfresh.ca, athome.kimvallee.com, holidayhomedecoratingcharlottenc.blogspot.co, holidayhomedecoratingcharlottenc.blogspot.co, barringerlandscape.com, kristymastrandonas.com

7.12.2012 4:03

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist