Venkovní dlažba k bazénu i na terasu

Jaro je tu a s ním přišel i čas na úpravy a změny na vaší zahradě či terase. Kromě klasických činností, jako je ošetření dřevěného nábytku, vyčištění grilu nebo koupě nových truhlíků, jsou jarní měsíce ideální pro úpravy terasy, pergoly i bazénu a jeho okolí.

Venkovní terasová dlažba v imitaci dřeva Treverkhome20 od Keramiky Soukup

Už nějakou chvíli přemýšlíte o změně dlažby na terase nebo okolo bazénu? Právě teď je to nejvhodnější období. Na dlažbu v exteriéru jsou kladeny velké nároky. Musí ustát ostré sluneční paprsky, déšť i vítr a především přežít zimu. Měla by být protiskluzná, otěruvzdorná, mrazuvzdorná a odolná vůči UV záření. Při jejím výběru se tedy zaměřte především na tyto vlastnosti.

Důležité vlastnosti, na které se zaměřte při výběru vaší nové venkovní dlažby

  1. Nasákavost a mrazuvzdornost
  2. Protiskluznost
  3. Otěruvzdornost
  4. Tvrdost

1. Důležitá nasákavost a mrazuvzdornost dlažby

Nasákavost, tedy schopnost keramických dlažeb absorbovat vodu, je nejdůležitější vlastností, kterou je potřeba sledovat při výběru dlažby do určitého prostředí.

Pro venkovní obklady a dlažby je zapotřebí používat mrazuvzdorné keramické dlaždice, které jsou odolné vůči dlouhodobému působení mrazu a povětrnostním vlivům. Za mrazuvzdornou dlažbu se považuje dlažba s nasákavostí pod 0,5 %. To v podstatě znamená, že téměř nepohlcuje vodu.

2. Při výběru sledujte protiskluznost dlažby

Pořizujete-li dlažbu k bazénu, ale i na terasu, nezapomeňte při jejím výběru věnovat pozornost protiskluzným vlastnostem. Čím větší protiskluznost potřebujete, tím větší hrubost a nerovnost dlaždice musí mít. Pro chůzi bez obuvi má protiskluznost označení písmeny A, B a C. Pro chůzi v obuvi se označuje písmenem R a číslicemi – v rozmezí R9 až R13.

OznačeníDoporučené použití pro chůzi bez obuvi
AZákladní protiskluznost. Chodby pro chůzi naboso, šatny.
BSprchy, ochozy bazénů, schody.
BNejvyšší protiskluznost. Schody pod vodou, šikmé okraje bazénů.

 

OznačeníDoporučení použití pro chůzi v obuvi
R9Základní stupeň protiskluznosti. Vstupy do domů, terasy.
R9 10Toalety, malé kuchyně, sanitární prostory.
R11Mycí linky, prádelny.
R12Mrazírny, mlékárny.
R13Rafinerie tuků, koželužny, jatka.

 

Na vaši novou venkovní terasu doporučujeme dlažbu s označením R11. Pokud hledáte dlažbu k bazénu, bude ideální volbou dlažba s protiskluzem R11B.

3. U venkovní dlažby oceníte otěruvzdornost

Otěruvzdornost neboli odolnost proti povrchovému opotřebení. Tato vlastnost výrazně ovlivňuje životnost vaší dlažby. Otěruvzdornost značíme písmeny a číslicemi – PEI I až PEI V. Čím vyšší číslice je uvedena, tím odolnější dlažba je.

Značení PEIOdolnost dlažby
PEI IObkladový materiál s nízkou odolností
PEI IIUniverzální obklady vhodné například do koupelny
PEI IIIMateriál vhodný pro středně namáhaná místa, např. obývací pokoje
PEI IVMateriál s vyšší odolností do chodeb, ale i na terasy
PEI VNejvíce odolný materiál vhodný například do restaurací

4. Nezapomínejte na tvrdost dlažby

Další z vlastností, kterou je třeba sledovat, je tvrdost dlažby. Ta je vyjádřena běžnou stupnicí tvrdosti (MOSH) od 1 do 10. Kvalitní dlažby mají tvrdost mezi 6 a 9. Tato hodnota se udává u slinutých dlažeb a bývá často zaměňována se stupněm otěru.

Popusťte uzdu své fantazii při výběru nové dlažby

V případě, že už máte ujasněné parametry, které dlažba do exteriéru musí splňovat, můžete se pustit do té zábavnější části výběru – do výběru vzhledu a designu dlaždic. Nabídka venkovních dlažeb je velmi rozmanitá. Dlažby můžete pořídit v mnoha různých barvách, tvarech i dezénech. Omrkněte inspiraci na internetu i v různých katalozích.

V tomto článku jsme pro vás shrnuli nejen důležité vlastnosti exteriérové dlažby, ale přinášíme vám také pár tipů na kvalitní a stylové venkovní dlažby od Keramiky Soukup.

Designová a spolehlivá série SUOMI

Pořiďte si na zahradu praktickou, spolehlivou a stylovou dlažbu ze série SUOMI 2 cm. Dlaždice z této série příjemně imitují dřevo, jsou k dostání ve formátech 40 x 81 a 60 x 60 cm a třech barevných odstínech. Díky své 2 cm výšce se skvěle hodí také pro pokládku do písku, štěrku nebo pro instalaci na terče.

Nadčasová betonová série PETRALAVA

Oblíbili jste si beton? Hledáte trvale udržitelnou a kvalitní dlažbu, která nevyjde z módy ani za několik desítek let? Pak vsaďte na nadčasovou sérii PETRALAVA. Tato série nabízí různé možnosti kombinování velkých formátů dlažeb v několika odstínech betonu. Ozvláštnit ji můžeme pomocí mozaiky.

Odolná série TURIA

Dlaždice a obklady z moderní série TURIA dokonale imitují dřevo v několika stylových odstínech. Dlažba se díky svým vlastnostem, především pevnosti a mrazuvzdornosti, skvěle hodí právě na verandu, terasu nebo k bazénu.

21.6.2019 3:47 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist