Velké malé drobnosti

Doplněk v českém jazyce rozvíjí přísudek a zároveň podmět. Doplněk v módě dozdobuje šaty. V obou případech je „něčím navíc“. Jenže koupelnové doplňky neoželíte. Nebo si dovedete představit, že byste neměli háčky na ručníky, mýdelník nebo držák toaletního papíru?!

113129-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Koupelnové doplňky se zpravidla prodávají v sériích s koupelnovým nábytkem nebo vodovodními bateriemi. A také podléhají stejným módním vlnám. Toto pravidlo platí především pro dražší výrobky.

Podle obchodníků je možné rozdělit zákazníky na dvě skupiny. „První si nechávají zařídit koupelnu konkrétní kolekcí sanitární keramiky a nábytku. A ti si samozřejmě dokupují i stejné armatury a doplňky,“ říká Jan Rožánek z plzeňské společnosti Knorr – vybavení koupelen. Pokud někdo investuje do luxusnější kolekce, většinou volí i širší portfolio doplňků. K háčkům či mýdelníkům nechybí držák toaletního papíru, zásobník na odličovací tampony nebo dávkovač na tekuté mýdlo. „Druhá skupina zohledňuje hlavně cenu. Tito zákazníci kupují, co potřebují, co se jim líbí a u čeho jim vyhovuje i cena,“ dodává Jan Rožánek.

Malé koupelny – inspirativní fotogalerie

Co obsahuje kompletní série?

Mýdelníky, nádoby na tekutá mýdla, skleničky na zubní kartáčky a další věci. Dózy, nádoby na odličovací tampony a nádoby na papírové kapesníčky. Poličky, háčky, madla, držáky ručníků, odpadkové koše Držák toaletního papíru a zásobník toaletního papíru. Nádoba a WC kartáč, zrcadla a osvětlení.

Krásné věci vzbuzují dobré pocity

„U městských lidí sledujeme vzrůstající potřebu návratu k našemu původnímu vztahu k přírodě,“ řekl v listopadu Philippe Grohe, vedoucí značky Axor při uvádění nové kolekce armatur a doplňků Axor Massaud. Autor kolekce Jean-Marie Massaud se pokusil vytvořit harmonické spojení mezi organickými a geometrickými tvary, mezi přirozenou estetikou a moderním designem. Jeho koupelnové zařízení a doplňky se staly uměleckými díly. Třeba na podlaze stojící držák na ručníky dostal podobu malého stromu. „Věřím, že design může v člověku probouzet skutečné pocity,“ říká Jean-Marie Massaud, „a ty chci svými návrhy vyvolat.“

Ceny se liší

Kvalitní a designové kolekce doplňků se vyrábějí z chrómu, přesněji z chromované oceli nebo mosazi, případně z nerezové oceli nebo hliníku. To vše v kombinaci se sklem – čirým nebo mléčným. Cenové rozpětí je široké. Zatímco u některé kolekce a firmy přijde držák na mýdlo za dva stě korun, jinde to může být i tisícovka.

Do kategorie exkluzivních doplňků je možné zařadit i dřevěné výrobky. „Do koupelen se používá především teak a wenge, které odolávají vlhkému prostředí. Ty používá například firma Regia,“ vyjmenovává Jana Kristenová z pražského studia Kozák – koupelny pro život.

Na rozdíl od teakového zahradního nábytku, kde široká nabídka srazila ceny, dřevěné doplňky mají díky ceně stále punc luxusu. Není výjimka, že zákazník zaplatí za jeden kus i 3000 nebo 5000 korun.

Objevili jste v supermarketu chromovou sadu WC kartáče a držáku toaletního papíru za 150 korun? Nepůjde o kov, ale pouze o pochromovaný plast. Doplňky z něho se prodávají za desetikoruny. Tomu ovšem odpovídá i životnost – i ta by se mohla počítat na desítky – v lepším případě – měsíců, někdy bohužel jen dnů.

Pokud patříte do kategorie lidí, kteří upřednostňují funkčnost před designem, sáhněte po plastu. Ale v jeho původní podobě, kdy si na nic „nehraje“. Nemusíte mít pocit, že jde o něco méněhodnotného. Naopak. Plast je do koupelny ideální. A to nejen kvůli nerozbitnosti a snadné údržbě. Velmi snadno dodá prostoru „šmrnc“ barevností. Na výběr máte desítky odstínů a vzhledem k nízké ceně si můžete dopřát i odvážné kombinace. Až se okoukají, nebude vám líto vzhledem k nízké ceně tyto doplňky vyměnit.

„Ani nepamatuji, kdy jsem prodával něco do retro koupelny z porcelánu nebo keramiky,“ odpovídají shodně pracovníci různých koupelnových studií. Tyto materiály jsou ve spojení s koupelnovými doplňky jednoznačně na ústupu.


Step by step

Chystáte se na nákup koupelnových doplňků? Potom projděte krok za krokem koupelnu a sepište si seznam. Háček na župan, držák ručníku, mýdelník a kalíšek jsou dobrý základ, ale zpravidla nestačí. „Je-li v koupelně umístěný bidet, potřebujete k němu přikoupit nádobu na mýdlo nebo mýdelníček a držák ručníku,“ popisuje Jana Kristenová.

Podobně nestačí jeden držák mýdla, ale dva nebo tři – k umyvadlu, k vaně a do sprchového koutu. Hlavně u dvou posledních oceníte, bude-li na ně možné ještě odložit nebo zavěsit šampon a vlasový balzám.

Oblíbené jsou v koupelně i dózy – nabízejí úkryt na různé drobnosti, které by se povalovaly po poličkách nebo kraji umyvadla.

Zatímco ve velkých koupelnách si lze dopřát samostatné zrcadlo, v malých bývají lepší zrcadlové skříně. Často se stávají tím největším a jediným uzavřeným úložným prostorem. A věcí, které nemusejí být přímo na očích, se najde v koupelně spousta.

Při nákupu zrcadlové skříňky berte ohled i na způsob osvětlení. Že bude splňovat přísné bezpečnostní parametry do vlhkého prostředí, by mělo být samozřejmostí. Je také lepší, pokud světlo dopadá z obou stran, protože nevznikají na obličeji nepříjemné stíny. A ty vadí mužům při holení i ženám při líčení.
Praktickým, i když snad všemi ženami občas neoblíbeným koupelnovým doplňkem je zvětšovací zrcadlo na pohyblivém rameni, které může doplnit integrované osvětlení.

 

Radek Starý
foto Hansgrohe, Villeroy & Boch, Ikea a Sanitec

 

 

23.2.2007 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist