Velké lustry do malých pokojů

Jste milovníkem velkých lustrů a máte malý byt? Nezoufejte. Umět lustr zakomponovat do relativně malého bytu je oříškem i pro zkušené designéry. Na co si tedy dát pozor, aby v malém bytě vypadal dobře a především byl funkční?

Od pořizování velkého světla vás nesmí odradit fakt, že máte malý byt. Úzký prostor neznamená, že ho nelze opticky vyzdvihnout pomocí šikovně umístěného lustru. Velmi důležitá je i barva osvětlení. Například bílý lustr vytváří skvělý přechod mezi elegancí a jednoduchostí.

Do garsonky vsaďte na skandinávský styl

I v tak stísněných podmínkách, jako je jednopokojový byt, kde jíte, spíte i pracujete, lze najít prostor pro velké osvětlení. Slouží jako dostatečné světlo a působivá dekorace v jednom.

Vhodnou volbou je lustr ve skandinávském stylu. Jeho světlá barva a jednoduchý tvar ve spojení například s dřevěnou podlahou vyvažuje vzhled místnosti, která působí vzdušně a vzhledem k jinak omezeným možnostem prostorně.

Pohrajte si s barvami

Velký stropní lustr ozvláštní místnost stejně efektivně jako běhoun nebo výrazný kus nábytku. Zatímco podlouhlý koberec opticky spojí například dvě místnosti dohromady, lustr poslouží jako dominanta jediné místnosti, na kterou chcete upozornit.

Převažují-li ve vašem bytě zdrženlivé a přírodní barvy, nebojte se výrazného osvětlení. Přidat nějaký ten zářivý kousek nikdy není na škodu, proto se nebojte jiskrných barev. Kontrast, který díky této kombinaci vytvoříte, osvěží i ten nejobyčejnější pokoj. Velký lustr dodá na důležitosti a působí luxusně. Stejný efekt funguje i v opačném případě. Máte-li spíše extravagantní dekorace a nábytek, volte formálnější typ osvětlení tak, aby výsledný efekt nepůsobil přeplácaným dojmem.

TIP Living.cz: Do bytu s barevnými stěnami volte umírněný typ lustru, ideálně světlý.

Dobrou službu udělá velký zavěšený lustr i v místnosti, která je sice malá, ale má vysoké stropy. Opticky prostor sníží a zútulní, takže se pak budete cítit pohodlněji.

Lustr umístěný nad jídelním stolem můžete spustit níž než jinde v místnosti a nemusíte tedy hlídat podchozí výšku. Toto světlo musí být umístěno tak vysoko, abychom viděli na spolustolovníky, ale nebyli jsme při jídle oslňováni. Osvětlení u stolu nesmí unavovat a vyvolávat pocit únavy a bolest očí.

Vyzkoušejte i metalické odstíny

V malých bytech se nejvíce osvědčí světlé barvy, ke kterým se nádherně hodí metalické lustry. Působí přirozeně, lesknou se i za denního světla a dávají místnosti stylový vzhled.

Lustr nemusí být jen ve středu místnosti

Vyzkoušejte i jiné polohy v domě! Tak například v ložnici se báječně hodí k nočnímu stolku. Funguje jednak jako postranní světlo, jednak jako luxusní dekorace. Opět ideální do malých prostor.

TIP Living.cz: Při instalaci lustru dejte vždy pozor, aby se pod ním dalo pohodlně projít. Jako majitel bytu s nižším stropem se budete muset smířit s nástropním svítidlem.

Líbí se vám lustr? Jak byste vyřešili jeho umístění v malém bytě?

Text: Martina Gillichová
Foto: homedit.com, Profimedia

23.11.2016 3:09

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist