Velká vana a společná koupel, hédonismus a sklenice sektu

Tématem článků o koupelnovém vybavení bývají velmi často různé technologie, které poskytují pomocí sofistikovaných vířivých nebo sprchových systémů celou řadu masážních programů a nabízejí desítky způsobů, jak v koupelně relaxovat. Již menší pozornost se věnuje např. vanám, které jsou v prvé řadě zajímavé svým rozměrem, respektive možností nabídnout spočinutí dvěma lidem současně.Taková koupel může být jistě inspirativní a v mnohých ohledech také příjemná.

112663-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Love story jako ve starém Římě

V celé řadě zemí, které jsou již za hranicemi technologicky vyspělé tzv. západní civilizace, je koupel stále ještě vnímána nejen v rámci procesu každodenní hygieny, ale také jako symbolická očista mající víceméně liturgický charakter. Vstup do lázně je tedy něco jako vstup do chrámu nebo kostela. Pro dnešního člověka, žijícího v prostředí konzumní společnosti, mají tyto skutečnosti jistě často prapodivnou příchuť, ale v okamžiku, kdy se řeč stočí např. na erotizmus či spojení muže a ženy, pak většina přeci jen zpozorní a stává se relativně zaujatým posluchačem.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie van

Nechceme tvrdit, že vany určené pro společnou koupel dvou osob zvýší kvalitu jejich duchovního života, ale rozhodně mohou napomoci např. ke zpestření života partnerského. V Indii jsou celé chrámy zasvěcené spojení muže a ženy. Neznamená to, že se v rámci svých intimních aktivit lidé modlí, ale dejme tomu, že vědí, co dělají. Před pořizováním „dvoj – vany“ ale jistě není nutné studovat Tantru, nebo jiné podobné východní učení, ale postačí např. dobře vychladit láhev šampaňského a pro začátek vše vnímat v duchu starořeckého hédonizmu. Vše je tedy dovoleno. Partner či partnerka to jistě ocení. Domácí výrobce sanitární keramiky nazval jednu takovou vanou výstižně Love Story. 

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Nároky na prostor – jak vybírat

Pro výběr vany určené ke koupání dvou osob zároveň, je potřeba respektovat v podstatě stejná pravidla, jako při výběru vany klasické. Zejména v tomto případě zůstává rozhodující rozměr, neboť dvoj – vany, můžeme – li je takto nazvat, jsou prostorově mnohem náročnější. Pokud vezmeme v úvahu nabídku tuzemského trhu, pak je možné hovořit o dvou základních druzích. Ten první představuje vany vhodné k umístění do prostoru. Vzhledem k tomu, že vany pro dvě osoby vyžadují v průměru plochu min. 2,5 m2 , vyžádá si tato komfortní varianta koupelnu o velikosti alespoň 12 m 2 , přičemž tedy počítáme vždy jeden metr jako manipulační prostor kolem vany (minimum je 0,8 m ). Mnohem úspornější variantou je její umístění do rohu, čímž se potřebná velikost koupelny sníží asi o jednu třetinu, tedy přibližně na 8 m2.

 

Vyšší cena a nejdostupnější vana pro dva

Vany pro dvě osoby je možné chápat již jako nadstandardní výbavu bytu a to nejen pro jejich prostorovou náročnost. Další skutečností, která je řadí do vyšší kategorie, je jejich cena. Ta bývá vysoká už jen proto, že se ve většině případů dodávají vybaveny vířivým systémem a ten pořizovací investici přirozeně výrazně navyšuje. Pravděpodobně nejdostupnější vanou pro dvě osoby na domácím trhu je vana s přiléhavým názvem Love Story, kterou je možné – pochopitelně bez vířivého systému – pořídit vč. DPH za cenu těsně pod hranicí dvaceti tisíc (19 980 Kč ).

Provoz vany

O vhodnosti či nevhodnosti investice do vany pro dvě osoby si rozhoduje přirozeně každý sám a podle svých vlastních kritérii. Rozhodně je ale dobré si uvědomit, že taková vana není určena a nebude sloužit každodenní hygieně a to už jen díky vysoké spotřebě vody pro její naplnění. Stejně jako v případě např. domácí sauny , je dobré provozu vany věnovat samostatnou místnost, případně mít možnost umístit do jedné společné koupelny ještě běžnou vanu (zejména pro menší děti) či sprchový kout. Při zvážení veškerých souvislostí, které sebou provoz vany přináší, vychází pochopitelně nejlépe varianta dvou koupelen v jednom obytném interiéru, což je přirozeně možné ve velkometrážních bytech, či v rodinném domě. Prostor pro dvojvanu bude mít tak svou příjemnou a často také potřebnou dávku intimity a soukromí.

Materiály jsou stejné jako u klasických van

Vany pro dvě osoby patří do kategorie vyššího standardu a tomu přirozeně odpovídá i cena. Tvarově často velmi bohaté dvojvany se nejčastěji vyrábí z akrylátu, který vysokou úroveň tvarovatelnosti nabízí. Akryl je v podstatě laminát potažený další vrstvou fólie. Její tloušťka je ukazatelem kvality a bývá od základních 4 mm do luxusních 8 mm. Nevýhodou akrylátu je jeho náchylnost k poškrábání. Zákazník se může rovněž setkat s materiálem Quaryl, který je obecně vnímaný jako kvalitnější materiál a je tvořený ze 70% křemíkem a pojivem. Pro úplnost zmiňujeme také plechové vany, které jsou ale v případě dvojvan skutečnou vzácností, respektive, plech se jako materiál v tomto případě nepoužívá. Z hlediska běžného provozu a na základě zkušeností je možné prohlásit akryl či quaryl za zcela dostačující a optimální materiál.

Doplňky

Vedle zmiňovaných vířivých systémů, které jsou instalovány do van lidově označovaných jako „vířivky“ či „virpulky“ je k vanám pro dvě osoby standardně nabízena řada doplňků, které mají za úkol maximálně zvýšit komfort a účinek lázně či koupání. V prvé řadě se jedná o různě anatomicky tvarované podhlavníky či opěráky, které zajišťují pohodlné a přitom potřebám těla odpovídající ležení. Dalším příjemným doplňkem se mohou stát různé odkládací plochy, např. na sklenici šampaňského.

Doporučujeme: Koupelny fotogalerie 2012

Foto firem Ravak, Ideal Standard
Petr Haas
12.1.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist