Velikonoční inspirace

Svátky jara se blíží, sluníčko svítí a brzy bude vše svítit zelenou trávou, lístečky na stromech a keřích a žlutí pampelišek, podbělů, krokusů i forsytií. Abyste velikonoční výzdobu nezanedbali, chce to si ji chystat včas.

Vajíčka, zajíčci a slepičky k Velikonocům neodmyslitelně patří, takže se nebojte jejich nejrůznějších podob v obchodech, pěkně je slaďte a zdobte. Nebo se pusťte do vlastní výroby, vyřezat zajíčka a slepičku z překližky nebo z kartonu a pěkně je nabarvit je stejně snadné, jako omalovat vyfouknutá vajíčka, i když nejste zrovna malérečka.

velikonoce3.jpg

Zdroj: archiv redakce

Kousek probuzeného života
Právě teď stihnete připravit jednu z nepůvabnějších velikonočních dekorací květináče se zeleným osením. Pšenice nebo žito v tomto období klíčí rychle, stačí zrno zasít do běžné zeminy na pokojové rostliny a pečlivě každý den zlehka kropit. Za tři týdny budete mít bohatý trs krásně zeleného oseníčka.

Velká inspirativní fotogalerie velikonočních dekorací

Můžete ho jen přikrášlit volně položenou kraslicí, ale také si pohrát s výsadbou a naaranžovat jarní kvetoucí nádobu s osením, petrklíči, krokusy, modřenci nebo rychlenými narcisy. Také do vázy to chce umístit pravou jarní zeleň. Nastřihejte větvičky jívy, břízy a forsytie a ponechte je pomalu rašit ve studené místnosti. Kočičky a jehnědy se žlutými kvítky a prvními zelenými lístky pak o svátcích ověsíte kraslicemi na mašličkách nebo ozdobíte papírovými motýlyptáčky.

velikonoce4.jpg

Zdroj: archiv redakce

Jarní věnce
Větvičky keřů a stromů ožívají proudící mízou. U rybníků a potoků bují plané vrbičkové výhony tak, že si jich můžete nařezat zásobu, sem tam je třeba něco zkrátit a přistřihnout i na zahrádce. Určitě nenechte haluzky jen tak ležet. Kroutí se do inspirativních tvarů a dokonce ještě když je spletete, vyrazí na nich nějaký ten lístek. Z břízek a jív můžete naplést copany i věnečky. Jestli nemáte kam na čerstvý materiál zajít, pomůže i květinářství, kde v těchto dnech dostanete rozsochaté výhony domácí i exotické. Stačí stočit je do kruhu, svázat přírodním lýkem a nazdobit třeba mašličkami. Muži splétají pomlázky, ale pro ozdobu domova se mnohem lépe hodí právě jarní věnce.

Vajíčka kam se podíváš
Na velikonočním věnci prostě vajíčka nemohou chybět. Ani nemusí být barvená, stačí na každé špičce opatrně ostrou špičkou nože vyříznout dírku, vyfouknout žloutek a bílek a aby slepičí vajíčka vypadala víc jako od divokých ptáků z hnízda, přes hrubý cedník je přestříknout kapičkami barvy. Pak skořápkami protáhněte lýko, svažte z několika vajec kruh a přivažte ho k do věnce stočeným větvičkám. Okolo vajíček pak ještě zapíchejte do základního kruhu kratší výhonky. Takový věnec vlastně trošku připomíná neuspořádaně poskládané ptačí hnízdo. A vajíčka v něm patří k jarním dnům. Můžete přidat i kousky suchých travin nebo slámy a skořápky netvarovat do pravidelného kruhu, ale jen jich pár připevnit tak, že budou uprostřed vypadat opravdu tak, jako by je ptačí máma jen chvilku opustila. Nejhezčí dekorace na vstupních dveřích domu vždycky připomínají právě probíhající roční období. A „hnízdo“ s vajíčky je dokonale velikonoční.

velikonoce9.jpg

Zdroj: archiv redakce
Text: Gabriela Koulová
Foto: bieder.fi, diytrade.com, list.co.uk, pictokon.net, 02mydafsoup-01.soup.io, almara-shop.cz, dekoration-schladming.at

28.3.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist