Vejce od Conran & Partners

Velmi často se píše o koupelnovém vybavení v různých souvislostech a pro objektivitu se používá obrazový materiál alespoň dvou a nebo lépe tří a více výrobců tak, aby to nevypadalo jako propagace jedné firmy. My si ale nyní dovolíme zcela nekriticky vyzdvihnout výrobek jedné firmy a to dokonce takový, který není ani nějakou zásadní novinkou, ale má jedno zásadní plus, díky kterému stojí za to o něm psát.

116032-1100x618.jpg Celá galerie 3 Zdroj: archiv redakce

Když jsme v redakci diskutovali o tom, kteráže koupelnové řada, představující zároveň i relativně finančně dostupné řešení, je či není krásná a nebo rovnou nejkrásnější, pak jsme se kupodivu shodli všichni na jedné jediné, a totiž na vaně Aveo od notoricky známého a nikterak výstředního výrobce Villeroy and Boch.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Conran & Partners a prenatální jistota

Design této kolekce je dílem britského studia Conran & Partners sídlícího v Londýně a celá koncepce vychází z tvarosloví, jehož základem je vejce. Vejce jako tvarová zkratka nějakého prenatálního stavu, vejce jako prostorové těleso, jehož objem je vlhký a teplý, vejce jako prostředí, ve kterém se v určitém období svého života symbolicky a nebo přímo nachází každý živý organizmus. Když popustíme uzdu fantazii a necháme volně proudit různé analogie a tvarové, prostorové či jiné metafory, pak můžeme vejce označit také za prostředí nebo znak určité ochrany a bezpečí, dál pak bezstarostnosti a svěření se do péče někoho, kdo se o nás v plném rozsahu postará. Vývojové stádium života, které se odehrává ve vejci takovým obdobím je. Ve stavu před narozením je organizmus zcela závislí na cizí vůli nebo vůli druhé osoby a sám o sebe se neumí postarat a ani to dělat nemusí. A v tom je i půvab a motiv rozhodnutí použít vejce jako tvarový mód, ze kterého designéři Conran & Partners převzali koncepci vany Aveo a dál pak celé takto pojmenované kolekce. Ve vaně je přece teplá voda, ve vaně je člověk nahý, od nahoty je jen krok k bezbrannosti a zranitelnosti, kterou ale nepociťujeme v případě, kdy tedy obrazně řečeno spočíváme v jistotou a bezpečím překypujícím lůně, nyní tedy ve vaně s horkou vodou.

Relaxace a možnost zcela rozvést a odvést napětí pobytem v lázni je navíc současný trend odpovídající potřebám hektické a přepracované, informacemi přetížené doby. Žádné takové stresové situace ve vejci nikomu nehrozí.

Jaroslav Zákolanský
Foto Villeroy and Boch.
1.3.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist