Věčná dovolená

Léto, stejně jako léto babí sice již skončilo, ale většina z nás si chce uchovat alespoň jeho kousek na památku. Kamínky z pláže, mušle z místních trhů, vylisované květiny z venkovských luk, spousta zbytečných hrnečků a suvenýrů z cest… Co teď, proboha, s nimi?

125845-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Jen si to přiznejte: tu zelenou solničku s obrázkem místního kostelíku vám sice sentiment nedovolil nekoupit, nicméně do vaší modré kuchyně vážně jaksi nepasuje. A hrníčků s nápisy evropských měst už máte taky požehnaně, takže proč jste si vlastně kupovali další?

Z dovolených nám toho kromě dobrého pocitu a zregenerovaného těla mnohdy zbude mnohem víc a právě suvenýry jsou často tím, na co se po chvíli začne akorát prášit, nehledě na to, že najít pro ně doma další vhodná místa bývá často umění.

Obdarujte známé!

Řešení ovšem není tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát, a ne všechny artefakty musí letět rovnou do koše. Pokud se vám předmět líbil, vy si jej z trhu odnesli domů a teď nevíte, kam jej umístit, zkuste jím obdarovat přátele nebo rodinu.

Popřemýšlejte, komu by se hodil a udělejte jim radost. Kamarádku, co bydlí v podnájmu a nádobí kupuje jen nejlevnější, aby vůbec měla z čeho jíst, určitě potěšíte. A rodiče nejspíš taky, zvlášť když mají kuchyň sladěnou do zelena. Tam spontánně koupená solnička zapadne mnohem lépe než do té vaší.

Cestovatelský koutek

Pokud se ale předmětů nechcete za každou cenu vzdávat, zkuste jim vyčlenit jednu poličku na viditelném místě. Suvenýry z cest na ni vyskládejte a každé návštěvě pak předneste krátkou přednášku o jejich původu.

Vázy nejen na květiny

Sbírání mušliček na pláži se nevyhne skoro nikdo, a pokud je na mořské živočichy moře chudé, kamínky je hravě nahradí. Máte tedy několik sáčků plných biologického materiálu a přemýšlíte, kam jej hodit?

Kupte si jednoduchou skleněnou vázu a mušle nebo kamínky do ní naaranžujte. Můžete je i nalakovat bezbarvým lakem nebo rovnou položit do vody, protože, přiznejme si, mokré jste je sbírali a mokré vypadaly opravdu o něco lépe než potom doma, když oschly.

Pokud vám připadají kamínky moc fádní, kupte si různobarevné laky a zkuste je nalakovat. V obývacím pokoji laděném do modra budou modře a bíle nalakované kamínky originální dekorací.

Ozdoba do koupelny

Kamínky nebo mušle můžete položit i na větší proutěný podnos a postavit jej do rohu na zem nebo do koupelny například na pračku, fantazii se meze nekladou. Stačí se jen zamyslet a uvidíte, že i písek z pláže může vypadat hezky, pokud se vměstná do vhodné nádoby.

Ale příště si to se suvenýry raději rozmyslete a ještě před jejich koupením si položte otázku: kam je po návratu z dovolené umístím a budou se mi vůbec doma hodit? Protože suvenýry jsou sice pěkná věc, ale všeho moc škodí a v tomto případě platí více než kdy jindy, že méně je někdy více.

Martina Tlachová
Foto: archiv autorky, Lenka Černá, Siko koupelny

3.10.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist