Vážení čtenáři,

zajímá Vás design? A co to vlastně ten design je? Co to znamená, když se řekne, že je něco tzv. „designové“ ? Je to automaticky to samé, jako „luxusní“ a drahé? Jistě že ne. A dokážete vyjmenovat např. tři soudobé, tedy stále ještě žijící a tvořící tuzemské designéry?

108587-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Rozumět designu a nebo jej prostě a jednoduše „cítit“, tedy vnímat, že něco je tzv. podařené a něco ne, tak k tomu jistě není třeba absolvovat např. Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, není nutné znát životopisy tvůrců nazpaměť a je to vlastně stejné, jako např. s hudbou, kde můžeme poslouchat Mozarta a nemusíme umět číst noty, stejně jako nám může být ukradené, kdy se narodil Bedřich Smetana. Design je užité umění, o tom jsme psali v článku publikovaném 9.3. 2007 u příležitosti rozdávání cen Akademie designu ČR.

Design může být velmi „vážný“ a „zásadní“, asi jako třeba Osudová symfonie Ludwiga van Beethovena, stejně jako dokáže být jemný, nebo vtipný a plný humoru či nadsázky. O tom se mimochodem mnoho nemluví ani nepíše, tedy o tom, že je možné dělat design s nadsázkou, že je možné bydlet „vtipně“. Ale to už je na delší a mále filosofickou debatu.

Příjemný týden

Redakce

na obr. lžička – spermie Agnes, design Jiří Pelcl

12.3.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist