Vážení čtenáři,

jak jste na tom s bydlením? Bydlíte ve svém, ve státním, koupili jste si tzv. smlouvu od majitele a nebo máte družstevní byt? Možná jste v pronájmu a velmi rádi byste to změnili. Ono je přeci jen lepší, když je člověk tzv. ve svém. A tak zjevně uvažujete o hypotéce. Vždyť se o tom dnes všude mluví a píše a Living.cz má dokonce speciální rubriku věnovanou právě financování bydlení.

1972-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Tady v Praze, kde sídlí naše redakce, je nabídka bytů poměrně široká a zdejší trh je zcela jednoznačně trhem dominantním. Tomu také odpovídají ceny nemovitostí. Garsoniéru na obyčejném panelákovém sídlišti nabízejí realitní kanceláře bez mrknutí oka za 1,5 miliónu korun. Třípokojový byt vhodný pro rodinu pak stojí  cca 2,5 miliónu a bude rovněž v panelovém domě cca hodinu od centra města. A tak si uchazeč bude muset asi vzít hypotéku, nejlépe na 30 let tak, aby měsíční splátky byly co nejmenší. Jinými slovy, pokud začne v pětadvaceti letech, bude to mít v pětapadesáti „konečně z krku“.

Průměrný plat v Praze je cca 21 000 Kč hrubého (cca 15 000 Kč čistého). Garsonka tedy stojí 1,5 miliónu. Její provoz zahrnující fond oprav, zálohy na elektřinu atd. může být  cca 3 500Kč. A měsíční splátka hypotéky  bude vč. všech nutných pojištění stát okolo 8 000Kč, čímž se celkové náklady na bydlení vyšplhají na 11 500Kč. Našinci, který z ekonomického hlediska a díky svým příjmům tedy představuje průměr, tak zbude na život cca 3 500Kč. Z toho bude muset platit oblečení, jídlo, ušetřit na dovolenou, vánoce atd. Zkrátka, budoucnost jako malovaný džbánek. A když bude spořit mladá rodina? Pak se tedy doma v té teoreticky průměrné rodině sejde 2 x 15 000 Kč. Ale hypotéka na byt za 2,5 miliónu bude stát cca 14 000 Kč měsíčně. Provoz bytu si vyžádá cca 5 000Kč vč. inkasa atd. Suma nákladů bude tedy cca 19 000Kč / měsíc. Manželům tak zbude 11 000Kč, za které se budou muset oba najíst a ošatit atp. I tady je budoucnost jako „dětská prdélka“. Ale na druhou stranu si můžeme koupit DVD přehrávač už za 1 500 Kč. No nekupte to, když je to tak levné.
Když byl člověk ještě primitivní, seděl večer kolem ohně a hřál se, muži lovili ve smečkách a ženy se zatím věnovaly dětem. Kdo tedy pracoval, nebyla mu pak zima a neumřel hlady. Když přišli vlci, bránili se jim všichni dohromady. Dneska je to ale jinak. Člověk je totiž už mnohem sofistikovanější. Čistí si zuby dvakrát denně Signálem a doma má barevnou televizi, může chodit běhat v adidaskách a někteří mají dokonce mobilní telefon s barevnou obrazovkou. A každé čtyři roky si volíme svého zástupce. Teď máme dokonce dva premiéry a jednoho prezidenta, který je málem králem.

 

Příjemný den Vám přeje redakce

21.8.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist