Vášniví jachtaři si pořídili dům ve tvaru lodě

Jednou z realizací přihlášených do soutěže o Českou cenu architektury 2018 je dům připomínající loď, který se nachází v Jesenici u Chebu. Autory projektu jsou Boris Redčenkov, Prokop Tomášek a Jaroslav Wertig z chebského studia A69 – architekti s.r.o. Na pomoc si přizvali ještě architekta Erika Hocke. O tom, že to nebyl jednoduchý úkol, svědčí skutečnost, že od zahájení projektu k finálnímu dokončení realizace uplynulo pět let.

3_ukl01lae1522327590-1440x961-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: Petra Hajská

Toužili bydlet u vody

Dům na břehu přehrady Jesenice u Chebu byl navržen pro mladou rodinu se dvěma malými dětmi. Majitelé jsou vášniví jachtaři a bydlení u vody bylo jejich velkým snem.

Architektům bylo tedy od první chvíle jasné, že láska k lodím bude leitmotivem také pro budoucí bydlení. „Věděli jsme, že nestačí dům doplnit molem a malou loděnicí, ale od počátku jsme hledali motiv, který bude symbolizovat podstatu lodní konstrukce, ponese v sobě velkorysost i klidnou jistotu stability,“ uvádějí architekti.

V hlavní roli dřevo

Architekti se rozhodli pracovat především s materiálem, který odjakživa propojuje tradici lodního stavitelství s intimitou domácí atmosféry. A tím je jednoznačně dřevo.

Měkké křivky dřevěných vazníků překlenují 18 metrů rozpon. Díky tomu pod nimi vznikl volný, jakoby plynoucí prostor. Ten rozdělují jednotlivé vestavby, v nichž je umístěné zázemí pro obytnou část domu.

„Rytmus nosníků v modulu jednoho metru prostupuje celým domem a je základem pro vnitřní strukturu dispozice,“ upřesňují technické detaily architekti.

Dalším výrazným přírodním prvkem v exteriéru je kámen, který se stal důležitou součástí terénních úprav okolo domu.

Velkoplošné prosklení poskytuje výhled na přehradu

Dům je podélně otevřený, čímž se téměř stírá hranice mezi interiérem a exteriérem. Díky prosklenému průčelí jižní strany si majitelé mohou nepřetržitě užívat nádherný výhled na hladinu přehrady.

Komfortním prvkem jsou zastřešené venkovní terasy, které evokují představu lodní paluby. Ta plynule navazuje na obytnou část domu a díky velkorysému posuvnému prosklení a protažení nosníků do exteriéru je hranice mezi venkovním prostorem a vnitřkem domu téměř nečitelná.

Prim hraje černobílá kombinace

Také interiéru pochopitelně dominují přírodní dřevěné prvky. Jedná se především o stropy a podlahy. Kompozici dekoru dřeva a bílých stěn skvěle doplňuje kombinace černobílého nábytku. V přírodně laděném interiéru se trochu netypicky objevuje i černý povrch ve vysokém lesku, který najdete například u kuchyňského ostrůvku a mezi horními a dolními skříňkami kuchyňské linky. Dřevěná deska jídelního stolu dokonale koresponduje s podlahou a stropy, avšak konstrukce stolu je vyrobená z černého kovu, který perfektně ladí s krbovými kamny.

„Dům pluje na hraně pevniny a jezera. Chce být bezpečným útočištěm pro své obyvatele, ale zároveň místem prostoupeným zážitkem z dalekých námořních cest,“ dodávají architekti.

6.6.2018 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist