Vaříte na plynu? Nebojte se, nejste staromódní

Výhody vaření na plynu jsou nepopiratelné. Je to rychlé jako indukce, oheň vytvoří velký žár ideální na smažení nebo vaření v pánvi wok, což u elektřiny není jen tak. Navíc plynové desky a sporáky vypadají nejlépe v rustikálních kuchyních a na chalupách.

obr.03_mora-domino-1100x618.jpg Celá galerie 27 Zdroj: Mora

U plynových varných desek či sporáků byl dříve častý smalt vytlačen nerezem, sklem nebo sklokeramikou. Kromě obvyklých 60centimetrových desek seženete i šířku 30, 40 či 90 cm. Desky můžete také podle potřeby skládat z jednotlivých hořáků jako domino.

Velkou výhodou vaření na plynu je, že plotýnky začnou okamžitě hřát. A když vypnou elektřinu, můžete si uvařit vodu na kávu, což nepůjde, pokud máte doma všechny spotřebiče na elektřinu. Zoufat nemusí ani hospodyňky, které bydlí v obcích, kde není zaveden plyn – lze je totiž připojit i na propan-butan.

Velké hořáky raději dozadu

Před nákupem plynové varné desky si nejdříve zvažte, kolik hořáků skutečně využijete. Spíše než na jejich design se zaměřte na praktičnost. Je skutečně velmi důležité, aby mřížky byly maximálně stabilní. A to především proto, aby vám z nich prostě nepadaly hrnce či pánve o větším průměru. Každopádně je lepší, když je velký hořák umístěný vzadu.

Někteří výrobci se sice snaží vzbudit dojem, že je pohodlnější, když je vepředu, protože na něj snáze dosáhnete, ale opak je pravdou. Většinou na něj totiž stavíte velký hrnec, a ten vám pak překáží v míchání omáčky či polévky, které tím pádem máte až za ním.

Bezpečnost především

Samozřejmostmi jsou bezpečnostní pojistka, pojistka proti zhasnutí plamene a ochrana dětí proti popálení. Můžete mít i speciální hořáky pro oválný pekáč či pánev wok. A při vaření nemusíte neustále kontrolovat sílu plamene – obvykle má každý hořák několik poloh na regulaci plamene.

Co se týká roštů, můžete volit od individuálního až po dvoudílné či třídílné, které zajišťují větší stabilitu. Existují také speciální dvoukorunkové hořáky, které dokážou zabezpečit rovnoměrnou distribuci tepla díky dvěma plamenovým prstencům.

Podobně jako u elektrických varných desek i u plynových se po vypnutí zobrazuje zbytkové teplo na displeji. A někteří výrobci už nabízejí tak geniální úpravy, že varná zóna je hned bez zbytkového tepla.

Další užitečnou funkcí je bezpečnostní vypnutí. Pokud například někdo zazvoní u dveří, můžete stiskem jednoho tlačítka zhasnout najednou všechny hořáky. Navíc se díky speciální pojistce automaticky uzavře přívod plynu při náhodném zhasnutí plamene hořáku, například při přetečení obsahu hrnce nebo průvanu.

Když se nemůžete rozhodnout

Pokud se nemůžete rozhodnout, zda chcete raději plyn nebo elektřinu, nezoufejte. Existují už totiž sklokeramické desky, které si můžete seskládat sami podobně jako kostky domina. A v čem spočívá jedinečnost této varianty? Můžete mít vedle sebe jak ty elektrické, tak i plynové. Hlavní výhodou je, že nejste závislí pouze na jednom zdroji energie.

24.2.2021 5:42 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist