Vany XXL

Ačkoliv se vany standardních rozměrů stále prodávají nejvíce, přesto se v nabídce výrobců stále více objevují modely, které více než místo pro očistu těla připomínají menší plavecké bazénky. Jsou podobné vany vůbec praktické?

Souvisí to s tím, že se vana čím dál více stává místem pro relaxaci. Kdo staví nový dům, může si určit dispozici bytu a věnovat tak koupelně prostor, který jí právem náleží. Potom není problém umístit do ní sprchový kout, který slouží mytí, a obří vanu jako místo pro relaxaci. Tento trend lze navíc dovést do důsledků a učinit z vany dominantu. Setkáte se pak i s tím, že vana trůní dokonce uprostřed ložnice, tedy volně v prostoru.

Ale i odborníci upozorňují, že velké vany nejsou určené k denní hygieně. V dnešní uspěchané době se stále více prosazuje systém, kdy k hygieně slouží běžný sprchový kout a když se několikrát za měsíc najde chvíle pro odpočinek, napustí se vana, zapálí svíčky, otevře šampaňské.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie van

A když se do obří vany vejdou dva…

Vybírat by se mělo podle tělesných proporcí. Pokud je výškový rozdíl partnerů příliš velký, je vhodnější koupit anatomicky tvarovanou vanu s prolisy, opěrkami, madly a podhlavníky. Pro vysokého ramenatého muže by totiž taková vana byla jako šitá namíru, jeho partnerka menších rozměrů by se v ní cítila jako ztracená, navíc bez možnosti opěry.

K velkým rozměrům se pojí i velký objem. Zatímco běžné modely dlouhé 160–170 centimetrů se „spokojí“ se 100 litry vody, vana pro dva spotřebuje dvojnásobek. Nejenže se voda napouští velmi dlouho, ale často dříve než se napustí, stačí skoro vychladnout. Neplatí argument, který je často slyšet od výrobců akrylátových van, tedy že lépe udržují teplotu vody. Devadesát procent tepla totiž uniká prostřednictvím vodní hladiny, takže je z tohoto pohledu jedno, zda pořídíte ocelovou smaltovanou vanu, či akrylátovou. Nejvíce se voda ochlazuje vlivem rozdílné teploty vody a okolního vzduchu. I proto by měla mít teplota v koupelně alespoň 24 °C.

Už z tohoto porovnání je vidět, že každodenní plnění velké vany by bylo nepraktické a nehospodárné.

Radek Starý

Foto: Duravit, Albatros, Flaminia, Laufen, Axor

15.3.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist