Vanu, anebo sprchu?

Při stavbě domu nebo rekonstrukci koupelny se většina lidí rozhoduje, zda dát přednost vaně, anebo raději zvolit sprchový kout. Ideální je zvolit kombinaci obojího, kdo má ale v koupelně tolik prostoru…

113209-1100x618.jpg Celá galerie 7 Zdroj: archiv redakce

Na vaně lpějí hlavně mladé rodiny, malé děti se přece jen lépe koupou ve vaně, ovšem dospělí velmi často dospějí k názoru, že sprcha je přece jen výhodnější. „Skočit“ po příchodu z práce do sprchy a bleskově ze sebe smýt starosti všedního dne je pro většinu dnešní uspěchané populace daleko snadnější, rychlejší a ekonomičtější než se na hodinu „naložit“ do vany. Ne každý je restituentem, jehož jedinou starostí je, jak rozplánovat čas mezi fitness centrum, kadeřníka a pobyt v hydromasážní vaně.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie van

Když už se místa opravdu nedostává, zkuste zvolit sprchový kout s vysokou vaničkou. Podobné vaničky byly dříve dosti populární, postupem času jich ale na trhu ubylo. V poslední době ale například podle informací z firmy Ravak, se poptávka po nich opět zvyšuje, takže se opět objevily v nabídce. Je to tím, že pro mimino nabídnou dostatečný prostor pro vykoupání a zároveň ušetří místo v miniaturní koupelně.

Velká inspirativní galerie sprchových koutů

Není také problém po čase – až dítě vyroste – vyměnit je jednoduše za dnes módní plochou vaničku. Stačí si schovat při obezdívání koutu obklady pro dodatečné obložení spodních partií koutu.

Na druhou stranu je pravda, že vana poskytuje obě možnosti – buď rychlou sprchu, nebo pohodlnou koupel. Výhodným, i když ne právě nejlevnějším řešením, je takzvané kombi provedení, kdy součástí vany je sprchová zástěna, která po uzavření vytvoří uzavřený prostor jako ve sprše. Podobné modely mívají ploché dno opatřené protiskluzovou úpravou. Je třeba se ale smířit s nevýhodou sprchování ve vaně – obtížnější vstup do koupacího prostoru. Nemusíte ale volit jen speciální (a taky dosti drahé) kombi provedení. Sprchovat se samozřejmě můžete i v každé vaně. Při koupi ale dbejte na to, aby měla dostatečně ploché dno. Není výjimkou ani u drahých designových van, že jejich stěny nejsou dostatečně kolmé. Nejen že se z nich špatně vystupuje, ale na zaobleném dnu lehce uklouznete.

Až budete vybírat sprchovou zástěnu, volte raději sklopné modely. Zástěny pohybující se v drážkách se totiž špatně čistí. Pokud už dáte přednost posuvné zástěně, nechte si od prodejce ukázat, zda lze jednotlivé díly zástěny jednoduchým způsobem „vyháčkovat“ ze spodního vedení, aby se systém drážek dal snadno vyčistit.

Radek Starý

Foto: Duscholux, Kaldewei, Art Design, Ravak, Agape a archiv

24.5.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist