Vánoční zvyk – lití olova

Vánoční svátky se vždy pojí s nejrůznějšími zvyky, obyčeji a tradicemi. Některé z nich se dodržují dosud, jiné už dávno ztratily na větším významu, některé se naopak do našich vánočních příbytků zase vracejí. K jedněm z nich patří i zvyk lití olova, který je spojen s věštbou věcí budoucích.

113701-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Tento zvyk pochází ze zemí s původně keltským osídlením. Traduje se totiž, že keltští  druidové převzali tajemství věštění od veleknězů z bájné Atlantidy. Lití olova je vztahováno ke keltské magii vody. Tu převzala rovněž lidová magie.

Na počátku 20. století se ještě olovo běžně lilo o vánocích v každé rodině.  Kvalitní materiál vhodný k lití se však stal v průběhu obou světových válek nedostatkovým, a tak tento zvyk postupně upadal v zapomnění. Jako náhražka olova částečně sloužil vaječný bílek nebo rozehřátý vosk. Ale tyto materiály nesplňovaly předpoklad důsledného vykreslení všech sebemenších detailů.

Ani dnes není snadné sehnat olovo pro tyto účely, ale jsou tu naštěstí obchody s rybářskými potřebami, kde můžete pořídit olůvka prodávající se jako zátěž na vlasec.

Vánoční dekorace- velká inspirativní fotogalerie

A nyní tedy k samotnému postupu lití olova. Olůvka, která jste si zakoupili, dejte do kovové nádobky s rukojetí a nad plamenem svíčky je roztavte. Naši předkové k tavení používali běžnou naběračku, zapálili hromničku a odříkávali krátkou modlitbu.

Jakmile je kov roztaven, můžete jej začít odlévat do dřevěné nebo kovové nádoby se studenou vodou. Lijte opatrně a ne z velké výšky. Naběračku s roztaveným olovem dejte co nejblíže k vodě a lijte.  Pozor na nebezpečné výpary.

Po asi 5 minutách již budou odlitky pěkně ztuhlé a můžete je tedy začít vyndávat z vody. Dělejte to však velmi opatrně, olovo je totiž křehké. Z polámaných odlitků již věštit nelze. Při odlévání se na práci soustřeďte a děti u této činnosti v žádném případě nenechávejte samotné. Odlitky vyjměte polévkovou lžící či naběračkou a můžete začít s věštěním.

Každý by měl mít osud ve svých rukou, a to znamená, že by si měl každý odlít sám svůj vlastní kousek olova. Přitom by se měl v myšlenkách zaměřit na to, co ho z budoucnosti zajímá, čím se trápí, na co myslí. Při lití olova je velmi důležitá jasně a srozumitelně položená otázka, takže pokud máte otázek více, je dobré i vícenásobné lití olova. Vzhledem k různorodosti vznikajících tvarů je možné, že každý v nich bude vidět něco jiného, jiný tvar či jiný symbol. Avšak ty základní tvary se dají rozluštit poměrně snadno. Například: rovné čáry věští spokojený klidný život, dva spojené kruhy znamenají svatbu, dva kruhy porušené – rozchod s blízkým člověkem, pravidelný čtverec – život v souladu s lidmi i přírodou, kříž – smrt, dva kříže – zajištěné stáří, tvar domu se střechou symbolizuje štěstí na každém kroku v životě člověka, pravidelný trojúhelník – nečekané štěstí v podnikání atd.

Z dalších článků vánočně zaměřených vám můžeme k přečtení nabídnout například „Vánoční věnec – inspirace pro vás“ nebo „Čas svíček a svícnů – nechte se okouzlit“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: urbantitan.com, americanschnitzel.blogspot.com, harmjschoonhoven.com, powertoolsdirect.com, germany.info

17.12.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist