Vánoční zaklínání designem

Zejména nyní, pře vánočními svátky, se snaží obchodníci přilákat zákazníky všemožně zatraktivněnými nabídkami a reklamní podpoře se samozřejmě nevyhne ani nábytek a bytové doplňky. A kromě ceny je v této kategorii dalším z oblíbených zaklínadlem podporující prodej termín „design“.

Pojem „design“ je poměrně mladý a stal se běžnou součástí výbavy odborného výraziva počátkem 20. století. V podstatě představuje vyváženost mezi funkcí a pohledovou kvalitou. Jinými slovy, pokud je něco tzv. designové, je to tedy atraktivní na pohled a současně dobře a spolehlivě funkční. Ona „hezkost“ designového předmětu není – a nebo by neměla být nějakou manýrou, ale měla by vycházet z jeho povahy a funkce. Skutečnost, že tedy např. z horní části stolní lampy se stínítkem ve tvaru hlavy trčí pružiny evokující tykadla mimozemšťanů a lampička se pak jmenuje ET a stojí 15 000Kč, je spíše kategorie recese určené pro bohatého, respektive na peníze nehledícího zákazníka. Stejně tak není možné, respektive vhodné, neboť možné je všechno – tedy pokud si to najde zákazníka – považovat za úspěšný designový počin např.samoúčelné použití exklusivních materiálů pro možnost maximálního zvýšení ceny takto „výstředního“ výrobku.

Nepřehlédněte – Velká galerie vánočních dekorací

Estetická kvalita není přirozeně jakkoliv měřitelná, je zcela subjektivní a není možné říct, že to či ono prostě je krásné a to druhé nikoliv, ovšem v případě užitého umění, v případě tvorby designu např. právě nábytku nebo zařizovacích předmětů, je možné poměrně úspěšně hodnotit kvalitu ve smyslu užitnosti, funkčnosti či spolehlivosti. A to všechno jsou kategorie, které s pohledovou kvalitou a oním „krásnem“ velmi úzce souvisí. Na židli se musí dát dobře a pohodlně sedět. Znamená to, že bude mít nejčastěji čtyři nohy, sedák a opěrák a tím už je rámcově dán „nějaký“ její vzhled. Design pak bude o tom, vyladit onen „nějaký“ vzhled v součinnosti s funkcí do atraktivní podoby. Právě ona vazba na funkčnost odlišuje „designový“ předmět od předmětu čistě výtvarné hodnoty, např. tedy obrazu či sochy.

Moderní designové interiéry – Velká fotogalerie

Nenechte se tedy napálit nabídkou „designu“, který bývá často prezentován jako synonymum luxusu. Dobrý design nejsou ona tykadla lampy ET mimozemšťana, i když proti gustu…..

Jaroslav Zákolanský
Foto firem Frighetto, Cappellini a archiv autora
7.12.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist