Vánoční věnce a věnečky na stůl i na dveře

Vánoce máme všichni spojené s určitým stylem a typem dekorací, k těm nejčastějším patří věnce. Můžeme je dnes běžně nakoupit v nejrůznějších podobách anebo si je vlastnoručně vyrobit.

119848-1100x618.jpg Celá galerie 80 Zdroj: archiv redakce

Připravujeme-li si vánoční a adventní věncevěnečky sami, už obvykle víme, že se jejich příprava od přípravy jiných forem věnců liší, a to v několika zásadních bodech. Především adventní věnce bývají menší a také tenčí. Je to rozhodně pohodlnější v případě, že takovou dekoraci, ať už bude viset na dveřích či zdobit konferenční stolek či slavnostní tabuli, budeme při výrobě držet v jedné ruce. Obvykle vánoční věnce připravujeme ze zeleného jehličí, nejlépe jedlového, které neopadá tak brzy jako smrkové a není tak mohutné jako větvičky z borovic. Na závěr věnec dozdobíme svíčkami, které musí být položené na speciálním zápisu, který zabrání prohoření svíčky až do věnce.

Interiérové dveře – inspirativní fotogalerie

Pro případ, že použijeme na vázání věnců chvojí, můžeme jej vázat plošně na slaměnou podložku obalenou začišťovací paskou anebo hustě vázat malé svazky jedlových větviček těsně vedle sebe a svazečky omotávat zeleným drátkem pro jejich upevnění na korpus. Pokud chceme zvlášť tenký anebo malý věneček, použijeme pro základ místo korpusu jen dokola stočený drát.

Zvláště ke tvorbě závěsných věnečků na dveře můžeme použít místo korpusu stočené větvičky, skvěle se v tomto případě hodí velmi ohebné březové větvičky, vhodné jsou i šlahouny z břečťanu anebo přísavnou pěticípého. Kromě jehličin na zdobení můžeme využít také kratší větvičky z buxusu, cesmíny, mahonu a jiných listů, které mají tu schopnost, že se po seschnutí nezkroutí tak, jako klasické listy. Pokud zdobíme takové věnečky pro venkovní použití a chceme je osvětlit řetězem malých žároviček, musíme do venkovního prostředí použít elektrický řetěz vhodný právě pro použití v tomto prostředí.

Netradiční vánoční věnec si můžeme vyrobit také z textilu. Použijeme samozřejmě látku s vánočními motivy. Ideální je kombinace tmavě zelené a sytě červené barvy. Podle velikosti korpusu věnce ušijeme textilní pytlíčky ve tvaru obdélníčků. Nemusí být ani všechny stejně velké. Ušité pytlíčky naplníme vatou a otevřené konce sešijeme. Uprostřed každý sáček svážeme užší vánoční stužkou, která bude barevně ladit s látkou. Svázáním pytlíčku uprostřed vznikne jakoby mašlička. Každou mašličku zvlášť jednu po druhé lepíme pomocí tavné lepicí pistole na korpus věnce. Na slaměný můžeme rovnou nalepovat, polystyrenový musíme nejdříve omotat látkou nebo pytlovinou.

Vánoční dekorace- velká inspirativní fotogalerie

Kromě již výše zmíněných materiálů můžeme ke zdobení věnců použít mechy, šišky, větvičky s okrasnými plody nejlépe červené barvě, plody z lesa jako jsou například bukvice nebo žaludy, sušené plátky ovoce. Krásně vypadají i věnce z exotických rostlin, například semeníky z lotosu anebo květy protei, věnce celé z baněk, rolniček, jablek, ať již čerstvých, nebo umělých, na věnce můžeme namotávat nejrůznější řetězy atd. Nemusíme vždy volit ani klasický kulatý tvar věnce, ale zvolit můžeme klidně tvar čtverce anebo hvězdy, která se k vánocům rovněž skvěle hodí.

Pro další inspiraci na tvorbu vánočních dekorací můžete nahlédnout do našich článků s názvem: „Dekorace na vánoční stůl“, „Venkovní vánoční dekorace“ nebo „Vánoční stromky jak je neznáte“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: festivalsadvices.com, craig-w-clough.blogspot.com, braziers.org.uk, homedressing.net, interiordesign.myblog.it, instablogsimages.com, goodhousekeeping.com, homevoo.com, lotusartstudio.co.uk, freshome.com, kin2kin.co.uk, littlebirdiesecrets.blogspot.com, etsy.com, inspirebohemia.com, iyume.com, stylisheve.com, blog.thecelebrationshoppe.com, homehousedesign.com, r16.org, christmastreescirencester.co.uk, christmastrees.biz, merledress.com, myblessedife.net, weebirdy.com, homedit.com, getitcut.com, newhopetoungardens.co.uk, amgrowers.com, ideashomeconcept.com, trendzona.com, 21stcenturyvillage.com, asouthernlife.com, tenniswood.co.uk, designyoutrust.com, sheknows.com, craftycrafty.tv, notonthehighstreet.com, hometrendesign.com, hodgepodge.me, deborahjeansdandelionhouse.blogspot.com

13.12.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist