Vánoční úklid

Že prý jsou Vánoce svátky klidu a míru. Možná by byly, bez těch všech povinností, přeplněných obchoďáků a uzávěrek v práci. A do toho ještě ten vánoční úklid. Rady, abyste se na smýčení letos vykašlali, jsou vám na nic. Ve špinavém bytě si prostě sváteční pohodu neužijete. Tak letos negruntujte z gruntu, ale udělejte jen to nejnutnější. Během dvou hodin máte hotovo.

Nepropadejte pocitu zoufalství a bezmoci. Nepobíhejte hystericky po bytě z koupelny do kuchyně a z obýváku do ložnice. K vánočnímu úklidu přistupte s klidem a rozvahou. Jen tak ho stihnete v krátké době. Aby se vám povedlo uklidit byt rychle a efektivně, chce to plán. Ten ale nemáte už čas vymyslet. Proto jsme ho pro vás připravili my.

Věci do krabic a skříní

Z vánočních příprav zbylo spoustu věciček. Nejprve se jich zbavte. Rychle s nimi do krabice. Do skříní ukliďte poházené oblečení, roztroušené knihy, časopisy a další věci, které by mohly narušit vánoční atmosféru. Hned, jak zmizí z povrchu stolů a stolků, bude váš byt vypadat útulněji. A teď se můžete pustit do toho hlavního – utírání prachu, smýčení, luxování a vytírání.

Klíčové zásady rychlého úklidu

•    Začněte v místnostech, které nejméně používáte pro běžné denní obývání. Je to třeba ložnice.
•    Při úklidu postupujte od shora dolů. Tedy napřed třeba utírejte prach, pak luxujte. V opačném případě byste si přidělali práci (prach by dopadal na vysmýčenou podlahu).
•    Nezabývejte se detaily. Ukliďte jen to nejnutnější. Umývání skla ve skříni nechte na jindy.

Ložnice

Pokud to není nezbytně nutné, vynechejte ji. Můžete utřít prach na skříních a vyluxovat nebo vytřít podlahu. Když chcete převléci povlečení, udělejte to jako první, až poté se pusťte do dalšího úklidu.

Obývací pokoj

Pro vánoční svátky bývá klíčový, protože právě zde je stromeček, rozbalují se zde dárky, sledují se pohádky. Určitě utřete prach na skříních a poličkách. Přeluxujte koberec. Vyleštěte stůl a přerovnejte polštáře na pohovce. Obývací pokoj vám nezabere více než dvacet minut.

Kuchyně

Na úklid je náročnější. Soustřeďte se ale jen na to nejdůležitější. Otřete dvířka skříněk a lednici. Vyleštěte baterii a kohoutky. Na stůl dejte čistý ubrus. Nakonec vytřete nebo vyluxujte.

Koupelna a WC

Do mísy u WC nalijte vhodný čistící přípravek. Mezitím co působí, umyjte vanu a umyvadlo v koupelně. Vydrhněte záchod a pusťte se do rychlého setření dlaždic. Nakonec vyměňte ručníky.

Předsíň

Stačí, pokud přerovnáte kabáty a sklidíte boty do botníku. Nakonec předsíň přeluxujte. Pro větší pocit čistoty a pohody v chodbě můžete rozstříknout voňavý sprej – pochopitelně s nádechem vánoční vůně.

A co okna?

Pokud to není nezbytně nutné, neztrácejte s nimi čas. Když se ale bez umytých oken neobejdete, zkuste práci urychlit. Velkou službu vám prokáže oboustranná stěrka, kterou používají profesionálové – jednou stranou okna mydlíte, druhou stíráte. Vyleštění můžete nechat na jindy.

Jana Poncarová
Foto: isaywhatever.com

23.12.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist