Vánoční úklid nemusí být jen nutným zlem – II. část

Jste-li právě v půlce vánočního úklidu, je nejvyšší čas jej dokončit. Pokud se vám podařilo uklidit ložnici, která vydrží uklizená nejdéle, nachystat šatní skříň na nové kousky, které na vás budou čekat pod stromečkem, vrhněte se i na zbytek bytu. Obývací pokoj si úklid zaslouží především proto, že se stane centrem vánočního dění. A zásluhu kuchyně snad ani nemusíme připomínat.

127268-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Obývák se o Vánocích stává málem posvátným místem, proto by byla škoda jej pořádně nevycídit. Pokud máte na poličkách dekorativní předměty jako hrnečky, vázy nebo talíře po babičce, které zásadně nikdy nepoužíváte, umyjte je v myčce na nádobí. Pokud na sobě mají jakékoliv ornamenty, které by mohla myčka smýt, dejte si tu práci a umyjte je v ruce.

Vysajte pohovku, odstraňte z ní vlasy, chlupy od psů a koček, vysajte i prostor pod pohovkou a za ní. Vytáhněte věci ze skříněk a vytřete v nich prach. Mnohdy bývá právě vánoční úklid časem, kdy najdete zapomenuté věci, se kterými jste se už dávno se slzami v očích rozloučili.

Dejte pozor na to, co kam dáváte

Dávejte pozor, kam a s jakým systémem ukládáte věci zpět. Mnohdy je právě vánoční úklidi tím, co způsobí, že věci, které dnes velice systematicky uložíte zpět, najdete až zase za rok. A pamatujte: co nepotřebujete, to vyhoďte. Najdete-li v policích starý rozpadlý betlém, který už jste pět let nepostavili pod stromeček, nebojte se s ním rozloučit. Neobklopujte se zbytečnostmi.

Nepřehlédněte – Velká galerie vánočních dekorací

Máte-li v obýváku květiny, posaďte je do vany a osprchujte. Nechte je pořádně okapat a oschnout a klidně je až další den vraťte zpátky na místo. Uvidíte, jak prokouknou. Takovouhle sprchu jim pak dopřávejte častěji než jednou za rok.

Okna můžete nechat na jaro

Pokud se vám nechce umývat okna, dá se to v zimě pochopit. Stejně je brzy tma a není přes ně na co koukat. Dejte si ale předsevzetí, že je umyjete hned na jaře. Dny se budou prodlužovat a nemilosrdné sluníčko ukáže každou špínu, která vám brání ve výhledu ven.

Zbývá ještě předsíň a kuchyně. Nechejte je nakonec. Předsíň budete mít rychle, stačí vyleštit podlahu, vyčistit botník, vyměnit sandálky a lodičky, které v něm zůstaly z léta, za pohorky a kozačky, a setřít prach na poličkách a věšácích. A pak jen přemluvit návštěvy a rodinné příslušníky, aby se zouvali na chodbě.

Vánoční úklid kuchyně

Kuchyně bude největším oříškem. Nejenže ji budete do poslední chvíle využívat k pečení cukroví, navíc se v ní hromadí nejvíc nečistot a bakterií. Pokud děláte vánoční úklid ještě před tím, než jste napekli cukroví, nebojte se toho. V čistém prostředí se vám bude tvořit lépe.

Vyházejte ze skříněk i z ledniček všechno jídlo. Prozkoumejte obsahy skleniček zastrčených vzadu a zkontrolujte, jestli jsou ještě poživatelné. Mrkněte i na dobu spotřeby a jídlo, které jste nestihli včas zkonzumovat nemilosrdně vyhoďte. Ledničku omyjte zevnitř i zvenku hadříkem s dezinfekčním prostředkem.
Čas očistit domácí spotřebiče

Odmastěte sporák a digestoř, otřete domácí spotřebiče i skříňky a poličky. Pokud nemáte vestavěné spotřebiče, odsuňte je a vysajte prach, který se nastřádal za nimi. Pokud máte v poličkách nádobí, které takřka nepoužíváte, otřete jej odmašťovačem.

Nebojte se do úklidu zapojit celou rodinu, vždyť doma nebydlíte jenom vy. Rozdejte nekompromisně úkoly a nebojte se děti odměnit třeba čokoládou nebo malým peněžním obnosem. S vidinou malé odměny se do úklidu pustí s větší vervou a určitě jim půjde lépe od ruky.

Zapojte do vánočního úklidu malé pomocníky

Děti zvládnou vydrhnout vanu i vytřít podlahu, umýt dřez i dokonale vysát. Stačí je jen inspirovat a občas kolem nich proběhnout s hadrem. Když jim vysvětlíte, že mají výbornou možnost udělat něco, co běžně dělají jen dospělí, nebudou protestovat.

Zdá se vám, že hodina denně je na každý pokoj málo? Není. Pokud se do úklidu pustíte opravdu s vervou a nebudete se zbytečně zdržovat, je hodinka, maximálně dvě, tak akorát. Po celém týdnu se pak můžete naložit do čisté vany s pocitem, že Vánoce přicházejí už jen s tím, na co se opravdu můžete těšit.

Další inspirace ve článku Interiérové momentky – inspirace a tipy

Martina Tlachová
Foto: rd.com, cleaning-toronto.ca, womansday.com, readersdigest.com, badassdave.com

18.12.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist