Vánoční úklid nemusí být jen nutným zlem – I. část

Vánoce se blíží. Kromě pohody a odpočinku v rodinném kruhu jsou ale také spojeny s něčím úplně opačným – s vánočním úklidem. Jestli patříte k těm, kterým jen pomyšlení na něj zvedá tepovou frekvenci a naopak sráží dobrou náladu, zkuste se na něj letos podívat jinak. I vánoční úklid může být tím, na co se budete příští rok těšit. Tedy minimálně na jeho výsledek.

127258-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Nadechněte se a pojďte do toho. Pokud budete k úklidu přistupovat s odporem, výsledkem bude pouze delší doba jeho trvání anebo občas zapomenutý utřený prach na skříňce, chuchvalce v posledním rohu ložnice nebo stále zašedlá vana. Když už se do něčeho pouštíte, jděte do toho naplno.

Zbytečně se nenuťte, pokud se vám do něj opravdu hodně nechce. Do Vánoc času dost. Zároveň ale pamatujte na to, že čím dřív, tím lépe. Ve věci jménem vánoční úklid platí stará česká moudra více než kdy jindy. Takže nezapomeňte, že co můžete udělat dnes, je lepší neodkládat na zítřek.

Vánoční úklid po kouskách

Nechcete-li vánoční úklid uchopit jako program na celý víkend, který je navíc jak naschvál plný sluníčka, uklízejte postupně každý večer, když se vrátíte z práce. Hodinka denně od pondělí do pátku musí stačit. Jeden den si vytyčte na koupelnu, vydrhněte vanu a umyvadlo, utřete poličky, vydezinfikujte záchod a vytřete podlahu.

Nepřehlédněte – Velká galerie vánočních dekorací

Nezapomeňte na schovaná místa za pračkou nebo za umyvadlem, jednou za rok jim pozornost zkuste věnovat, ať se vám tam nehromadí špína, prach, zbytky pracích prášků a s tím vším i nebezpečné bakterie. Když uvidíte, co všechno se v takových zákoutích skrývá, budete tam uklízet častěji než jen o Vánocích.

Vyhoďte nenošené věci a vysajte i pod postelí

Další den můžete věnovat ložnici. Utřete prach, vyvětrejte peřiny i matrace, vysajte pod postelí a za skříňkami. Konec roku je výborným časem k bilancování, vyházejte proto oblečení ze skříně, a to, co jste na sobě měla naposledy před dvěma lety, nekompromisně vyhoďte. Šance, že si na sebe takové oblečení vezmete znovu, je opravdu mizivá, přiznejte si to.

Pokud vám připadá vyhození věcí do kontejneru příliš drastické, obvolejte kamarádky. Poraďte jim, ať i ony začnou s revizí šatníku a pak se všechny sejděte. Džíny, které nemůžete dopnout, možná dopne vaše kolegyně z práce, a na oplátku vám dá svetr, který na ní zbytečně plandá.

Pokud se vám ale nechce ani do tohoto, odneste věci na charitu. Vaší skříni se uleví, a navíc uděláte dobrý skutek. A ty přece k Vánocům patří.

Uklízejte vánočně v průběhu celého roku

Další večery si vytyčte na obývací pokoj, předsíň a kuchyň. Tu si nechte až nakonec. Pokud se do vánočního úklidu pustíte s vervou, za jednu hodinku denně pětkrát týdně máte byt jako ze škatulky. A příště zkuste uklízet v průběhu celého roku. Dejte si tu práci a vysajte za skříněmi a pod postelí pokaždé, když projíždíte s vysavačem kolem. To, že špínu nevidíte, neznamená, že tam není.

Další inspirace nejen pro vánoční úklid ve článku Jakou chcete ložnici? Vyvarujte se chyb!
Martina Tlachová
Foto: ehow.com, realsipmle.com, badassdave.com, treehugger.com

17.12.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist