Vánoční stromeček. Umělý? Živý? Jiný?

Existuje jistě celá řada věcí, bez kterých si Vánoce nedovedeme představit a které jsou svým způsobem v tomto smyslu zcela nenahraditelné. Kapra možná dovedeme oželet, stejně jako určitě nebude pro drtivou většinu z nás problém odpustit si návštěvu kostela, ale Vánoce bez dárku? A nebo rovnou bez vánočního stromku? To by asi pak nebyly ani Vánoce.

Problém však může nastat s volbou samotného vánočního stromku, protože si zkrátka můžeme vybrat, minimálně tedy ze dvou základních variant a to je vždy potíž. Každé rozhodování je vlastně komplikované, minimálně proto, že stromeček může být z umělé hmoty a nebo tzv. přírodní. Vše má své pro a proti a na každé straně je argumentů víc než dost.

Živý vánoční stromeček?

Takové řešení je přirozeně velmi tradiční a v pravém slova smyslu voňavé. Lidé si přinesou domů tzv. kus přírody a cítí se být její součástí, mají dojem, že si sahají na něco původního, tedy alespoň o Vánocích. Pokud si chce stejné Vánoce dopřát každý, pak se musí na těch pár dní pořezat odpovídající množství stromků, které nevyrostli přes noc, a zůstanou po nich jen strniště plné malých kmínků. Stromek roste podle druhu a požadované velikosti cca 5 let. Ve školkách tedy musí být pět polí, z nichž každé dá jeden rok vzrostlé stromky a ostatní do příštích svátků dorostou. Hlavním argumentem odpůrců používání živých vánočních stromků je komerční využívání až příliš velké plochy půdy pro potřeby jen několika dní v roce. Pak se všechny stromky v horším případě spálí, v lepším se využijí jako ekologický materiál. Živý vánoční stromeček je potřeba každý rok kupovat nový, stejně jako je nutné pod ním uklízet opadávající jehličí. Cena se pohybuje v závislosti na druhu a velikosti v průměru kolem 600Kč.

Nepřehlédněte – Velká galerie vánočních dekorací

Umělý vánoční stromeček?

Vánoční stromek z plastu je přirozeně velmi pohodlné řešení. Stačí jej vždy před svátky vybalit, složit a případně tedy zapnout do elektrické sítě. Plastový stromeček neopadá a není nutné pod ním uklízet jehličí. Nemusíte pro něj každý rok nikam chodit, ani jej není nutné vyhazovat, jen složit a připravit tak na další použití příští rok. Umělý stromek pochopitelně nevoní, ale má vždy ideální tvar. Je lehký a snadno manipulovatelný. Jeho cena je v závislosti na druhu a velikosti přibližně stejná a nebo o málo vyšší, než u stromku přírodního. Tato investice je ale konečná a neopakuje se každý rok.

Jaký vánoční stromeček? Respektive jaké osvětlení?

Zde je rozhodování poměrně snadné. V případě, kdy jsou v domácnosti malé děti, které se již samy pohybují a mohou na sebe případně stromek zvrátit, je jistě na místě volit osvětlení elektrické, u kterého nehrozí vzplanutí. Pokud se ale vánoční „show“ provádí jen na štědrý večer a je asistované od začátku až do konce rodiči, jež jsou připraveni odvrátit případné nebezpečí, pak asi nic nebrání tomu ukázat dětem romantický půvab svíček. Oproti tomu elektrifikovaný stromek může zazářit každý večer v průběhu trvání vánočních svátků.
Standardně se stromek sklízí na svátek tří králů, tedy 6.ledna.
Inspiraci najdete také ve článku TIP na dárek: příruční designový kávovar
Red.
Foto archiv redakce
21.12.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist