Vánoční kaktus si připravuje příští květy

Vánoční svátky uplynuly jako voda, ale spousta jejich rostlinných symbolů stále kvete a těší nás zářivými květy – je to hlavně brambořík a vánoční kaktus.

Abychom se z hvězdicovitých květů vánočního kaktusu mohli těšit ještě chvíli, ale hlavně pak příští rok, nastává doba, kdy můžeme budoucí kvetení do značné míry ovlivnit.

Kvetoucí vánoční kaktus (Schlumbergera) nyní asi stojí na světlém stanovišti v obýváku. Po odkvětu rostlinu přeneseme na chladnější, třeba i stinnou verandu a postupně ukončíme zálivku až do té doby, než spatříme, že kaktus znovu ožívá a začínají mu vyrůstat nové články. Bývá to většinou v dubnu, kdy již více svítí slunce. V tomto okamžiku můžeme rostlinu přesadit do propustné, rašelinou a živinami obohacené země a umístit na světlé stanoviště. Později po zmrzlých přivítá i letnění na místě chráněném před přímými slunečními paprsky.

Na začátku jara je vhodná doba pro vegetativní množení. Z rostliny odebereme několik stonků se čtyřmi články a necháme je volně několik hodin zaschnout. Připravíme si květináč s rašelinou smíchanou s hrubším pískem a do této směsi zapíchneme odebrané stonky tak, aby v nádobě stály vztyčené. Postavíme je na světlé místo a zaléváme spodem zhruba jednou za 10 dnů.

Nepřehlédněte – Velká galerie vánočních dekorací

V létě, v době plného růstu, pravidelně přihnojujeme hnojivem na kaktusy a poměrně často zaléváme dešťovou vodou. Od přelomu srpna a září s tím přestaneme a rostlinu uvedeme do klidové fáze. Spokojí se s chladným místem. V listopadu se začne z podzimního spánku probouzet a objeví se bohatá násada poupat. Teplotu i zálivku postupně zvyšujeme. Traduje se, že při otáčení rostlině opadají poupata. Spíše to nastane, když květinu přeneseme do teplejší, a tím pádem sušší místnosti. Rostlina původem z deštných pralesů na tento šok zareaguje shozením části poupat a pěstitel tak stojí opět na úplném začátku, aniž by se dočkal růžových, červeno-růžových, ale i bílých nebo žlutých květů.

Inspirativní fotogalerie kaktusů

Existují již vyšlechtěné kultivary, které toto kolečko klidu a růstu nemusí absolvovat a spolehlivě kvetou i v paneláku.

Jindřiška Kodičková
Foto autor

9.1.2008 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist