Vánoční hvězda pokaždé jinak

Ke svátečnímu času neodmyslitelně patří i vánoční hvězda. Toto označení patří keřovité rostlině, která se nazývá Euphorbia pulcherrima. Je opravdu okouzlující a právě její netradiční vzhled nás láká, abychom její krásu využili v období vánoc, kdy je i ona nejkrásnější.

V Evropě začalo její pěstování až v průběhu první poloviny 20. století. Do Evropy se dostala z Ameriky někdy v průběhu 18. nebo 19. století. Původem je tato rostlina z Mexika. V českých zemích známe tuto rostlinu již o něco déle než sto let. Opravdu velkého rozšíření do našich domácností se jí dostalo až později, a to kolem roku 2000, kdy trh s vánočními hvězdami výrazně rozšířily její nejrůznější barevně zajímavé odrůdy. Ty jsou k nám dováženy z Holandska.

V prodejnách se běžně setkáváme již nejen s vánočními hvězdami s červenými listeny, ale také s odrůdami s listeny bílými, žlutými, béžovými, zelenými nebo oranžovými.

Miniaturní odrůdyozdobných obalech mohou najít uplatnění přímo pří výzdobě svátečního stolu, jsou nízkého vzrůstu, a tak nebudou stolovníkům překážet ve výhledu.

Čím dále častěji jsou žádané i vánoční hvězdy se světlou barvou listenů.  Jejich květináče z terakoty můžete například oblepit skořicovými špalíčky. Dekorace bude nejen kouzelně vypadat, ale zároveň i nádherně vonět.

Vánoční dekorace- velká inspirativní fotogalerie

Snadno si také můžete vyrobit věneček z borových šišek, do jeho středu umístíte sklenku s vodou a do ní vložíte několik zastřižených vánočních hvězd. Ty vydrží ve váze podstatně déle, pokud řez na stonku podržíte krátce nad svíčkou a necháte zatáhnout.

Vaše šikovné ruce mohou vykouzlit z několika větviček borovice, pozlacených snítek eukalyptu společně s vánoční hvězdou v jedné kytici nádhernou slavnostní dekoraci. Do kytice můžete navíc zapíchnout například vánoční kouličky – baňky upevněné na drátku sladěné do vánočních barev. Na konci celkové úpravy kytici převažte červenozlatou mašlí.

Jestliže vašemu vkusu při výzdobě neodporuje trocha třpytek, můžete jimi posypat i vánoční hvězdu. Aby lépe na listenech třpytky držely, přilepte je speciálním lepidlem ve spreji, které seženete ve floristických obchodech, nebo specializovaných prodejnách s dekoracemi. Tato lepidla jsou určena speciálně k přichycení lehkých dekoračních prvků, jako jsou například právě třpytky nebo flitry či peříčka.

Euphorbie obecně produkují latex, tedy mléčně zabarvenou tekutinu, kterou spatříme při řezu, nebo při odlomení listů na rostlině. Často je uváděno, že rostlina je z tohoto důvodu toxická. Je pravda, že může způsobit jisté podráždění pokožky či sliznic, ale není přímo jedovatá.

Pro další vánoční inspiraci nahlédněte do našich článků: „Poinsettie – Vánoční hvězda domovů po celé Evropě“ nebo „Vánoční ozdoby snadno a rychle“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: blog.interflora.co.uk, nbc1.nbcsd.org, darylrice.com, extension.iastate.edu, publicdomainpictures.net, ellishollow.remarc.com, shamrocknursery.com, mlewallpapers.com, shelmerdine.com, whatgrowsthere.com, ellersliegift.com, newplantsandflowers.com, thehouseofsmiths.com, charlesandhudson.com, frontdoor.com

11.12.2012 4:15

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist