Vánoční floristika pro slavnostní chvíle

Právě o Vánocích se projevuje floristika nejsilněji a nejvelkolepěji, a to právě prostřednictvím specifických rostlin, se kterými jsou Vánoce spojeny. V tomto období také využíváme ve svých domovech nejvíce dekoračních doplňků a různých typů aranží, abychom podtrhli slavnostní atmosféru nejhezčích svátků v roce.

Mnohé ze zvyků spojovaných právě s Vánocemi má svůj původ v pohanských dobách a v průběhu staletí se staly rovněž zvyky a symboly křesťanskými. Významy symbolů jako jsou hvězda, andělé, světla svíček, jmelí a chvojí jsou nám všem srozumitelné. A tyto symboly platí i v moderních dobách, kdy náboženské vlivy již spíše slábnou.

S adventně vánoční symbolikou jsou nejvíce spjaty červená barva jako symbol srdečnosti, vřelosti a boží lásky, zelená barva jako barva naděje a také barva fialová symbolizující církevní barvu smutku. Pro samotné vánoční svátky, v jejichž průběhu se lidem symbolicky otevírá nebe, mají svou symboliku zářící stříbrná a zlatá barva, ale také jasně bílá a kovově bílá barva.

Stálezelené materiály, ke kterým řadíme vybrané listnaté ale i jehličnaté dřeviny a jejich větve mají symbolizovat naději na přečkání ročního období, které je nehostinné a neúrodné. V křesťanském pojetí je to spíše symbolika Kristova příchodu. Počátek nového života symbolizují šiškyovoce, především jablka a ořechy. Dříve mělo obzvláště velký význam také to, že se jednalo o ovoce, které bylo a je i v současnosti schopno delšího skladování než kterékoli jiné.

Pro floristiku tohoto slavnostního zimního období jsou jako dekorační materiály typické především svíčky, které symbolizují ochranitelské teplo a božské světlo, dále k symbolům řadíme též vánoční pečivo mající za úkol zajistit přežití a v neposlední řadě je tu ještě symbolika stuh, které stylizují ovoce.

Vánoční dekorace- velká inspirativní fotogalerie

Co se tvarů týče, jsou za symbol vánoc a tohoto období považovány rostliny a dekorace ve tvaru hvězd jako nositelů světla nebeského. Andělé jsou pak poslové a oznamovatelé zpráv o Kristovi a zelené stromy a stromky slouží jako symbol ochrany a životní síly. Svícny jsou pak nositeli světla po setmění a adventní věnce symbolizují blížící se příchod Boha a s ním přicházejícího optimističtějšího období.

Vystavované dekorace nám tedy do domů také přinášejí onu výše zmiňovanou symboliku. Nesmíme však opomenout tu skutečnost, že takové floristické práce uplatní svůj charakter pouze v souvislosti s prostorem a nábytkem, na němž jsou vystavovány.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: perbenjamin.com, bollea.com, mulkberriesfloralstudio.bloghspot.com, flowersgrowing.com, aldovega.com, flowersdesmoines.com, homecreat.com, gastromonia.blox.pl, 21st centuryhousewife.blogspot.com, decodir.com, furniture.trendzona.com, thescoutguide.com

18.12.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist